2/2025

Čištění městských odpadních vod musí být postaveno na principu spravedlnosti

| zdroj: Asociace inovativního farmaceutického průmyslu0

Sign_in_front_of_the_CJEU_complex_March_2023
zdroj: wikimedia.org

Evropská federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA), jejímž členem je i Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), oznámila, že podává žalobu k Tribunálu Evropské unie. Obrací se na něj s žádostí o přezkum Směrnice o čištění městských odpadních vod (UWWTD), která přenáší odpovědnost za odstranění mikropolutantů výhradně na farmaceutický a kosmetický průmysl. Farmaceutický sektor podporuje cíle směrnice a dlouhodobě se podílí na ochraně životního prostředí. Přenesení povinnosti na pouhé dva průmyslové sektory je však v rozporu s principy spravedlnosti, proporcionality a nediskriminace, které jsou základními pilíři unijního práva.

„Výroba a užívání léků – od těch onkologických až po paracetamol – nevyhnutelně vede k uvolňování mikropolutantů do odpadních vod. Hlavním zdrojem je kromě výrobního procesu vylučování pacienty, v menší míře pak nesprávná likvidace nebo vyhazování léků po expiraci,“ vysvětluje David Kolář, výkonný ředitel AIFP. Farmaceutický průmysl si svou odpovědnost plně uvědomuje a již dnes aktivně minimalizuje dopady léčiv na životní prostředí. Čistí odpadní vody ve výrobních závodech, zodpovídá za mikropolutanty, které se dostávají do evropských vod, a nese veškeré náklady spojené s jejich odstraňováním.

Farmaceutický průmysl podporuje zásadu, že každý, kdo přispívá ke znečištění, by měl nést odpovědnost za jeho odstranění. „Je na místě, aby odpovědnost nesli rovným dílem i ostatní, například chemický, potravinářský nebo textilní průmysl,“ vysvětluje David Kolář. Rozhodnutí přenést náklady na čištění městských odpadních vod výhradně na farmaceutický a kosmetický průmysl je nespravedlivé, neúčinné.

Tento krok také narušuje rovné podmínky na trhu a zároveň oslabuje environmentální cíle Zelené dohody pro Evropu (The European Green Deal), protože nezavazuje ostatní znečišťovatele ke snížení jejich podílu na kontaminaci vod. „Evropa potřebuje dobře nastavenou environmentální legislativu, která povede všechny sektory k udržitelnému snižování mikropolutantů. Náklady na jejich odstranění by měly odpovídat skutečnému podílu jednotlivých znečišťovatelů,“ doplňuje generální ředitelka EFPIA Nathalie Moll.

Podle EFPIA a AIFP směrnice nerespektuje zásady rovného přístupu, přiměřenosti a odpovědnosti za znečištění. Tyto principy by měly být důsledně uplatňovány, aby vznikl spravedlivý a efektivní systém. „Podání žaloby vnímáme jako krok, který je v souladu s těmito zásadami a reflektuje snahu Evropské komise zajistit, aby legislativa byla soudržná a zároveň podporovala konkurenceschopnost Evropy. Farmaceutický průmysl plně podporuje cíle směrnice a je připraven nést svůj spravedlivý díl odpovědnosti,“ dodává Nathalie Moll.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva
BERT CEE