Tag: DODAVATEL POSLEDNÍ INSTANCE

calculator-g33245ae23_640.jpg

Aktuality / Energie / 26. 10. 2021

Jak se počítají ceny dodavatelů poslední instance

Dodavatelé poslední instance (DPI) se při stanovení ceny musejí řídit pevnými pravidly. Cena DPI je totiž regulovaná metodou věcného usměrňování, což znamená, že do ní může dodavatel zahrnout jen oprávněné náklady a přiměřený zisk, který pokrývá jeho obchodní riziko. Podle předběžných výpočtů Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které představil na tiskové konferenci, se rizikové přirážky DPI nyní pohybují v jednotkách procent.

pexels-sami-abdullah-7359568.jpg

Aktuality / Energie / 15. 12. 2021

Lidem po ukončení činnosti dodavatelů energií pomáhají nejen MPO a ERÚ

Cca 150 tisíc zákazníků zůstává v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Měli by však přejít na standard. V DPI totiž lze být jen půl roku, při přechodu na běžnou smlouvu se snižují zálohy a mohou ušetřit. Nejen na pomoc spotřebitelům, firmám i osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) v režimu DPI, jejichž dodavatelé elektřiny a plynu ukončili činnost, vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) leták. Jde o další pomoc k průběžným informacím. K dispozici je i finanční podpora a poradenství napříč Českou republikou (ČR). V přípravě pak odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie (OZE).

electricity-meter-g55bf178f0_640.jpg

Aktuality / Energie / 27. 12. 2021

Spekulace na pokles cen energií se nevyplatí, z režimu DPI je třeba odejít co nejdříve

Přestože naprostá většina spotřebitelů (více než 90 %), kteří po pádu skupiny Bohemia Energy a následně několika menších dodavatelů přešli k dodavatelům poslední instance (DPI), si už vybrala nového dodavatele, nebo zahájila přechod na standardní produkt, podle údajů operátora trhu (OTE) stále zůstávají v režimu DPI desítky tisíc zákazníků.

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo