1/2024

Zpřísnění emisních limitů bylo jedním z důvodů poklesu prodejů automobilů

| autor: oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová0

Zpřísnění emisních limitů bylo jedním z důvodů poklesu prodejů automobilů

Zpomalování ekonomiky obecně bylo nejspíše hlavním důvodem pro pokles registrace nových automobilů v Česku v roce 2019. Volkswagenu ubylo ve srovnání s rokem 2018 celkem 3489 nově registrovaných vozů  – to představuje úbytek 14,3 %.

Procentuálně nejvíce si pohoršil Ford s 24,1% poklesem a také Opel (21,8% úbytek nově registrovaných vozů). Zákazníci ubývali také, v poslední době velmi oblíbené, Dacii či automobilce Hyundai. Zvýšení prodejů naopak zaznamenala Škoda či Seat.

Nákupy nových automobilů omezily jak domácnosti, tak i firmy. Počet prodaných vozů se mírně zvýšil v prosinci, což bylo ale nejspíš dáno snahou prodejců udat co nejvíce automobilů se spalovacím motorem předtím, než začal platit nový emisní limit 95 g CO2/km.

Snížení nabídky na trhu v předcházejících měsících mohlo rovněž mít vliv na prodej aut. Výrobci museli přejít na certifikování svých modelů dle nových emisních testů WLTP – automobilkám zabralo čas přejít na nové testování a uzpůsobit mu nabízené modely i procesy.

Pokles registrací nových vozů lze očekávat i v roce 2020. Jedním z důvodů by mohlo být i čekání potencionálních zájemců o hybridy či elektromobily na jejich lepší dostupnost.

Foto: Škoda Vision E (2017)

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA