1/2024

Zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností dnes projedná Legislativní rada vlády.

| autor: Pavel Mohrmann0

Zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností dnes projedná Legislativní rada vlády.

Ty mohou být kamenem úrazu této nové a ambiciozní legislativy. Mocná skládkařská lobby v rámci zachování svého byznysu stůj co stůj, progresivitu a environmetální přínos nových zákonů značně ohoblovala a její nároky zachovat věci tak jak byly dosud, ještě nejsou u konce.

Doplatí na to jedině životní prostředí a tedy občané. Všechny sporné body, se kterými jdou nové návrhy do LRV mají jedno společné: Kompromis a ústup požadavkům skládkařů v každém sporném bodě znamená zachování toku odpadového materiálu na skládku.

Zvýšit hodnotu výhřevnosti odpadu, aby se více recyklovalo, nezvyšovat poplatky za skládky protože to občan neunese, nezpoplatňovat odpad na technické zabezpečení skládek (TZS) a nesnižovat jeho množství... Vše je argumentováno tak, že zasvěceným je více než jasné, kam tyto požadavky vedou.

Návrh nové legislativy má za cíl nastartovat v ČR oběhové hospodářství. Tedy ekonomiku, která je šetrná ke zdrojům, které jsou stále vzácnější. Nová legislativa i přes námitky skládkařské lobby je sociálně přívětivá a nabízí občanovi více cest a ministerstvo odvedlo dobrou práci.

Co bude dál, ukážou následující dny.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag