Reklama

8. 9. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností dnes projedná Legislativní rada vlády.

Od prvního návrhu nového zákona proběhlo mnoho jednání, bylo vzneseno obrovské množství připomínek, učiněno velké množství kompromisů a návrh byl mnohokrát přepracován. Přesto jde do LRV s nemalým počtem sporných bodů.

Ty mohou být kamenem úrazu této nové a ambiciozní legislativy. Mocná skládkařská lobby v rámci zachování svého byznysu stůj co stůj, progresivitu a environmetální přínos nových zákonů značně ohoblovala a její nároky zachovat věci tak jak byly dosud, ještě nejsou u konce.

Doplatí na to jedině životní prostředí a tedy občané. Všechny sporné body, se kterými jdou nové návrhy do LRV mají jedno společné: Kompromis a ústup požadavkům skládkařů v každém sporném bodě znamená zachování toku odpadového materiálu na skládku.

Zvýšit hodnotu výhřevnosti odpadu, aby se více recyklovalo, nezvyšovat poplatky za skládky protože to občan neunese, nezpoplatňovat odpad na technické zabezpečení skládek (TZS) a nesnižovat jeho množství... Vše je argumentováno tak, že zasvěceným je více než jasné, kam tyto požadavky vedou.

Návrh nové legislativy má za cíl nastartovat v ČR oběhové hospodářství. Tedy ekonomiku, která je šetrná ke zdrojům, které jsou stále vzácnější. Nová legislativa i přes námitky skládkařské lobby je sociálně přívětivá a nabízí občanovi více cest a ministerstvo odvedlo dobrou práci.

Co bude dál, ukážou následující dny.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372