1/2023

Web MPO nově poradí s dotacemi, komunitní energetikou i s ochranou spotřebitele

| zdroj: MPO0

thomas-m-evans-1yF-F3_1LyI-unsplash
zdroj: unsplash.com

Aktuální novinky a moderní řešení v oblasti energetiky, nový dotační rozcestník, desatera na ochranu spotřebitele nebo pravidelné informování veřejnosti a obcí. To vše lze nalézt na pravidelně aktualizovaném webu Ministerstva průmyslu a obchodu www.energiezamene.cz, který přináší užitečné informace a inspiraci nejen v oblasti energetických úspor a využívání obnovitelných zdrojů energie.

„Na začátku energetické krize bylo důležité, aby měly domácnosti a firmy rychlé informace o aktuální situaci. Proto jsme v té době spustili informační kampaň, posílili naši informační linku 1212, rozšířili možnosti energetických poradců EKIS a spustili web, kde byly všechny informace přehledně a na jednom místě,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že resort pokračuje v jeho aktualizaci. „Na tomto webu najdete aktuální stav zásobníků s plynem, příklady z praxe moderních řešení v oblasti energetiky nebo desatera, která poradí, na co si dát pozor například při výběru fotovoltaiky. Nově jsme také připravili dotační rozcestník z oblasti energetiky, kde můžete jednoduše najít, jakou podporu můžete čerpat.“

Dotační rozcestník slouží jako průvodce finanční podporou v oblasti energetiky. Poskytuje ucelený přehled o dostupných dotacích a finančních podporách, které mohou pomoci snížit náklady na projekty v oblasti energetické úspory. Například informace k Operačnímu programu Doprava, Integrovanému regionálnímu operačnímu programu, Operačnímu programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, Modernizačnímu fondu, Národnímu plánu obnovy, kotlíkových dotacích a programu Nová zelená úsporám.

Ministerstvo průmyslu a obchodu web také rozšířilo o novou sekci Inspirace, která nabízí uživatelům příběhy a projekty z oblasti energetiky, které slouží jako zdroj nápadů a návodů k úspoře energií. Moderní technologie a inovace otevírají dveře k energetické soběstačnosti, a tato nová sekce přináší konkrétní příklady, jak lze využít obnovitelné zdroje energie a snížit náklady.

Kromě toho je MPO v pravidelném kontaktu se zástupci měst a obcí v České republice, kteří projevili zájem o spolupráci. „V minulém týdnu jsme starostům poslali newsletter, kde informujeme o novinkách z oblasti energetiky. Zároveň chystáme sérii webinářů, které obcím pomohou s efektivním využitím energie. Zvažujeme například témata jako jsou způsoby snižování spotřeby energie a nákladů, podpora elektromobility, dotace na obnovitelné zdroje nebo webinář ke komunitní energetice a sdílení vyrobené elektřiny,“ říká ministr Síkela.

S boomem ohledně obnovitelných zdrojů se začaly objevovat nekalé obchodní praktiky. Proto ministerstvo ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí a Komorou obnovitelných zdrojů energie připravilo desatero rad a tipů pro ty, kteří instalaci fotovoltaiky zvažují. Výběr spolehlivé firmy, která zajistí kvalitní přípravu a provedení projektu od začátku do konce, je totiž klíčový. Desatero také poskytuje rady ohledně výpočtu návratnosti solární energie a využití solární termiky. Ale nejen to, připraveno je i desatero pro majitele rodinných domů, kteří uvažují o pořízení tepelného čerpadla, desatero pro výběr fototermického systému a desatero pro výběr a stavbu individuálně stavěného topidla.

V souvislosti s plynem se ve veřejném prostoru objevují nepřesné informace o jeho dovozu. Proto web www.energiezamene.cz nabízí také přehled toho, odkud se plyn dováží, nebo jak se mění naše spotřeba plynu oproti loňskému roku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS