Skládka měla být v provozu od roku 1993 do konce roku 2019
Skládka Ďáblice je provozována od roku 1993, její provoz je rozdělen na etapy (etapa I a etapa II). Každá etapa je dále rozdělena na sektory. Ukládání odpadu na skládku probíhá směrem od východní části vymezeného území k západu. I. etapa skládky byla již rekultivována. Dle posledního vydaného rozhodnutí o integrovaném povolení (viz č. j. MHMP 1541005/2017 ze dne 3. 10. 2017) je počítáno ukončení ukládání odpadůna rozšířenou etapu II (tzn. včetně 26. sektoru) do konce roku 2019.
Záměr předpokládá ukončit skládkování do prosince 2026
Předmětem předloženého záměru je využití volné kapacity I. etapy skládky, pro kterou bylo vydáno stavební povolení a která nebyla při jejím předchozím provozu dosažena. Místem ukládání odpadu bude konktrétně část vrchlíku I. etapy skládky o rozloze 4,55 ha.
Před vlastním ukládáním odpadu na skládku bude nutné v předstihu provést odstranění vegetačního krytu, skrývku stávající ornice a podorniční vrstvy, jelikož I. etapa skládky byla již rekultivována.
Dle oznámení nedojde k přímému styku nového odpadu s již dříve uloženým odpadem. Ukončení ukládání odpadu na území I. fáze se předpokládá do prosince roku 2023. Ukončení ukládání odpadu na území II. fáze se předpokládá do prosince 2026.
Předmět zájmu
Předmětem záměru je dotvarování části I. etapy tělesa skládky do stavebně povolené výšky (dle stavebního povolení ze dne 19. 3. 1993), která v minulosti při ukončení jejího provozu, následném uzavření a rekultivaci nebyla dosažena.
Vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby dle vydaného stavebního povolení, stejně tak i maximální povolená kapacita skládky zůstanou zachovány a nedojde k jejich překročení.
Maximální povolená kapacita 1. etapy skládky je 1 700 000 m3 (2 295 000 t). Množství plánovaného doplnění odpadu předkládané záměrem činí 160 000 m3 (216 000 t) při zachování veškeré stávající infrastruktury. Budou zachovány stejné příjezdové i odjezdové trasy a intenzita obslužné dopravy, vodní i plynové hospodářství. Stejně tak nebude změněn stávající způsob příjmu odpadu a jeho ukládání na skládku.
Nedostatky v oznámení
V oznámení nebyla dostatečně definována problematika pachových látek, způsob odpojení systému odplynění a recirkulace průsakové vody a jímání skleníkových plynů. V oznámení dále nebyla dostatečným způsobem prokázána účinnost kompenzačních opatření pro nadlimitní koncentrace suspendovaných částic frakce PM10 a B(a)P. Rovněž nebylodostatečně prokázáno, že nedojde k úniku hnilobných látek v souvislosti s otevřením rekultivovaných částí a nežádoucích látek do podpovrchových a povrchových vod.
%pst%
Je to v souladu s tím, co si přejí občané? Skládkování je pasé
Spolek pro Ďáblice uvádí, že realizace záměru předpokládá výrazné prodloužení skládkování se všemi ekologickými a zdravotnímu vlivy a riziky z toho vyplývající.
„V dokumentaci vůbec není řešena spokojenost obyvatel Ďáblic a okolí. Tato povinná část dokumentace EIA byla záměrně vynechána. Občané jsou hrubě nespokojení. Pohoda bydlení bude mít negativní důsledkyna více generací. Jedná se o brutální zásah do života všech okolo bydlících lidí. Skládkování je pasé. S odpadem se v roce 2019 zachází naprosto jinak." Zaznělo z publika.
Skládkování mělo být ukončeno v roce 2012, říkají občané
K poslední 26. sekci skládky Ďáblice se vyjádřila občanka Ďáblic, která byla přítomna schvalování stavebního povolení skládky v roce 2009. „Ukončení skládkování mělo být v roce 2012 a v roce 2014 mělo být zrekultivováno celé těleso skládky," uvedla na projednání, „Každý rok žádalo FCC (dříve A.S.A.) nevýznamnou změnu, díky níž se skládkování prodlužovalo." Poslední platná změna znamená prodloužení do roku 2019. Obyvatelka Ďáblic je velmi zklamána přístupem FCC k celé situaci.
Stavební povolení k rozšíření II.etapy skládky o 26.sekci vydáno Stavebním úřadem MČ Praha 8
Nesouhlasné stanovisko obcí by mělo stačit pro proces EIA
„Vy si nevážíte tisíce lidí, kteří chtějí mít po 25 letech klid na bydlení a neustále se nám nabouráváte do soukromí. Je to byznys. Vy to můžete prosadit, protože máte peníze. Obec je nemá." Tyto a další argumenty uváděli obyvatelé Ďáblic a okolí na veřejném projednání.
Hlavní město Praha i další zúčastnění vyjádřili mnoho pochybností, komentovali nedostatky dokumentace a měli výhrady k vlivům na kvalitu života obyvatel žijících v dotčených zónách i celkovým vlivům na životní prostředí.
Přítomní občané Ďáblic a okolních zasažených měst vyjádřili jednoznačný nesouhlas se záměrem.
Záznam z vyjádření Jany Plamínkové, která má v kompetenci mj. životní prostředí hlavního města Prahy, najdete zde.
Důležité dokumenty včetně map najdete zde:
Skládka Ďáblice přílohy:
Hydrogeologický průzkum - kvalita podzemní vody 11/2018
Vyjádření MČ k záměru Využití kapacity I. etapy
Hlasování zastupitelstva hl. m. Prahy k návrhu rozšíření skládky odpadu
Vyjádření k EIA - manželé Dvořákovi
EIA - stanovisko III. MČ a komise ŽP
EIA - odbonrý posudek - vyjádření MŽP k našim záporným stanoviskům
EIA - oznámení veřejného projednání posudku a současně dokumentace
Vřejné projednání záměru - přepis audiozáznamu ze ZŠ
Závěrečné stanovisko MŽP k prodloužení skládky
Oznámení o zahájení územního řízení, pozvání k ústnímu projednání
Doplňující závazek A.S.A. v rámci územního a stavebního řízení
Usnesení k připomínkám k návrhu celoměstsky významných změn I a II ÚP SÚ HMP
Zápis hlasování pražských zastupitelů
žádost o prověření - skládka Ďáblice - Kyjovský
žádost o prověření - skládka Ďáblice
Dodatek č. 3 ke smlouvě o spolupráci při hospodaření s komunálním odpadem ...
Rozhodnutí Odboru ochrany prostředí MHMP o ukončení skládkování do 31.12.2015
Rozhodnutí Odboru ochrany prostředí MHMP k maximálnímu množství odpadu pro překryv
Rozhodnutí Odboru ochrany prostředí MHMP o ukončení skládkování do 31.12.2019
Odvolání MČ proti integrovanému povolení změny č. 16
Hydrogeologický průzkum okolí skládky z 11/2017
Článek převzat s laskavým svolením z deníku Komunální ekologie.
Komentáře