2/2023

Viceprezident HK ČR fandí moderní chemii

| autor: Pavel Mohrmann0

IMG_3982.jpg

Investice do nových inovativních technologií rozhodně mají smysl, nejen pro byznys, ale i pro celou společnost,“ říká viceprezident Hospodářské komory ČR Radek Jakubský, který společně se Svazem chemického průmyslu ČR uspořádal v letošním roce odborný seminář na téma CHEMIE a MODERNÍ TECHNOLOGICKÉ PROCESY, které nabízejí řešení celé řady aktuálních celospolečenských problémů.

Svaz chemického průmyslu ČR v tomto roce odstartoval osvětový projekt „CHEMIE POMÁHÁ“ a vy jste se stal jedním z hlavních partnerů. Proč jste se rozhodl věnovat právě tomuto tématu?

Moderní chemie a související technologické procesy, například gasifikace odpadů, nabízejí řadu řešení aktuálních společenských výzev, jako je udržitelnost ekonomického růstu ve spojení s ochranou životního prostředí atd. I proto je potřeba hledat cesty, jak tyto inovativní technologie, které již nyní nachází uplatnění v průmyslu, podpořit. Našim firmám můžou třeba pomoci v problematice dekarbonizace.

Proč jste společný projekt odstartovali právě v Moravskoslezském kraji?

Jsou před námi zásadní výzvy, jako je například konec těžby uhlí, což bude mít, nebo již má, obrovský dopad nejen na Moravskoslezský kraj, ale také na průmysl a podnikání. Pokud existují technologie, které dokážou nahradit uhlí odpadem, což je náš obrovský problém, pak je potřeba hledat cesty, jak tyto inovativní technologie, které můžou mít pozitivní dopad na zaměstnanost a třeba i na konkurenceschopnost krajských firem, podpořit.

Moravskoslezský kraj (MSK) patří navíc mezi ekologicky velmi postižené regiony v České republice. Důvodem je také právě velká koncentrace těžkého průmyslu. Ročně končí na skládkách v kraji statisíce tun komunálního odpadu, který bychom mohli využít například v energetice, v dopravě či ve stavitelství. Jsem rád, že jsme v tomto ohledu našli společnou řeč a spojili síly i s paní poslankyní Zdenkou Němečkovou Crkvenjaš, která je zároveň rádní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí.

Moderní chemické technologie jsou dle dostupných informací skutečně účinné a zároveň šetrné k životnímu prostředí a kombinace chemie a životního prostředí, jak se ukazuje, dává smysl. Proč tedy již některé technologie, které ve světě fungují, podle vás nevyužíváme?

Je nutné, aby se aktivovalo především ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu a obchodu. Ta by měla začít aktivněji jednat s jednotlivými kraji, a především pak s obcemi, které jsou hlavními původci odpadů. A rovněž je nutné se vymezit proti těm, kteří neustále narušují plynulý přechod od odpadového středověku k novodobé budoucnosti. Jinak se nikam nepohneme a zároveň nás, a to nejen firmy a občany, to může stát nemalé peníze. „Zelená vlna“ z Bruselu nás totiž může velmi rychle spláchnout, pokud nebudeme připraveni… Řešení přitom existuje. Jak totiž zaznělo na našem nedávném semináři od Ivana Součka, ředitele Svazu chemického průmyslu ČR: Chemie přináší ideální řešení právě pro plnění ambiciózních cílů EU, a to nejen v oblasti recyklace… Kde je tedy problém?

Plánujete další konkrétní navazující aktivity v rámci vašeho projektu?

V příštím roce nás čeká mnoho práce a zajímavých projektů. Například společně se Svazem měst a obcí ČR připravujeme seminář. Jak potvrzuje místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal, města a obce nesou největší odpovědnost za odpady svých občanů, proto jsou zastánci maximálního využití odpadů jako zdroje materiálu či energie. Je však nutná podpora státu a spolupráce se soukromým sektorem, tedy konkrétně s Hospodářskou komorou a jejími členy, kteří přináší know-how a inovativní technologie či postupy.

Do konce tohoto roku mám pak naplánované setkání se zástupci spolku CO2 Czech Solution Group, z.s. Cílem je využití CO2 jako nového zdroje nejen pro průmyslové procesy, ale také jako účinného nástroje pro efektivní cirkulaci uhlíku. Hlavním tématem tak bude komercializace dekarbonizace.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP