2/2023

Veolia získala ocenění za vytápění pomocí vodovodní sítě

| autor: Veolia0

Veolia získala ocenění za vytápění pomocí vodovodní sítě

V-Tower už z dálky zaujme svým vzhledem. Třicetipatrový bytový dům navrhl přední český architekt Radan Hubička a dvojice věží ve tvaru písmena V je dnes klíčovou dominantou pražského Pankráce. 

Projekt realizovala developerská společnost PSJ INVEST, která před 4 lety hledala ekologický a inovativní způsob vytápění a chlazení budovy. Oslovila skupinu Veolia, oba partneři totiž úspěšně spolupracovali na dřívějším projektu a chtěli pomyslnou laťku posunout ještě o kus dál.

Hledá se stabilní zdroj tepla

Jak ekologicky topit a chladit bytový objekt se 130 byty? S ohledem na pankráckou lokalitu se nabízelo využití tepelného čerpadla. Klasické řešení, kdy se získává a využívá teplo z okolního prostředí, však nebylo vhodné. 

V době, kdy je v budově třeba topit nejvíce, je totiž teplota okolního vzduchu, a tedy i účinnost tepelného čerpadla, nejnižší. To se zpravidla řeší pomocným elektrickým kotlem, což je ale neekonomické i neekologické. Klíčové tedy bylo najít jiný stabilní zdroj tepla. 

One Veolia

Skupina Veolia poskytuje v České republice vodohospodářské, energetické a odpadové služby a synergie těchto aktivit stojí za vznikem unikátního projektu. 

Inovativní řešení, které ocenila francouzsko-česká obchodní komora, je výsledkem spolupráce naší skupiny, tedy vodárenské a energetické divize - v duchu strategie One Veolia," vysvětluje Reda Rahma, obchodní ředitel.

V rámci skupiny jde konkrétně o spolupráci Pražských vodovodů a kanalizací, které jsou provozovatelem vodovodní a kanalizační sítě v Praze, a společnosti Veolia Energie ČR, která je předním českým výrobcem a dodavatelem tepla a elektrické energie v kogeneraci a je prvním nezávislým provozovatelem sítě chladu na českém trhu.

V-Tower ocenění.jpeg

Zleva Petr Očko, náměstek Ministryně průmyslu a obchodu, Robert Gauci, AXA Czech republic and Slovakia, Reda Rahma, obchodní ředitel Veolia.

Vodou se topí i chladí

Díky projektu je tak V-Tower vybaven unikátním systémem tepelného hospodářství, který využívá vodovodní sítě jako obnovitelný zdroj tepla. Velkou výhodou totiž je, že voda má ve vodovodní síti v průběhu roku stálou teplotu od 6 do 11 °C. 

Tepelné čerpadlo, které je napojeno na přívodní řad, má tak nepřetržitý zdroj nízkopotenciálního tepla a až dvakrát větší účinnost než v klasické variantě. A nejde přitom o zanedbatelné množství tepla. Řešení umožňuje pokrýt 75 % potřeb na vytápění budovy a získané teplo je přitom o 30 % levnější než teplo z plynových kotlů. Nové řešení navíc umožňuje vyrobit teplo i chlad.

V letních měsících vyrábíme teplo pro ohřev užitkové vody a objekt můžeme současně také klimatizovat," doplňuje Reda Rahma.

Ekologicky i ekonomicky

Kde všude se dá vytápět a chladit pomocí vodovodní sítě? Podobný systém je možné využít všude tam, kde je dostatečný průtok vody ve vodovodní a kanalizační síti a voda v potrubí či kanalizaci proudí gravitačně. 

Jedná se o řešení budoucnosti, které otevírá dosud nevyužitou cestu. V-Tower je důkazem toho, že tepelné hospodářství lze řešit ekologicky i ekonomicky," uzavírá Reda Rahma.

Francouzsko-česká obchodní komora udílela ceny v oblasti nových technologií, společenské odpovědnosti a respektu k životního prostředí již po šesté. Cílem je upozornit na originální, inovativní a odpovědné firmy, které uspěly a motivovat k aktivnímu přístupu i další společnosti. Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. 

Ocenění francouzsko-české obchodní komory nebylo prvním úspěchem unikátního bytového domu V-Tower. Jako prvním rezidenční projekt v Evropě již získal certifikát LEED PLATINUM, který má nejpřísnější požadavky na ohleduplnost k životnímu prostředí, komfortu bydlení a efektivnosti provozu budovy.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP