1/2024

VEOLIA ENERGIE podporuje záměr Moravskoslezského kraje odejít od uhlí dříve než v roce 2038

| zdroj: Veolia0

Teplarna_Trebovice 056_0.jpg
zdroj: Pixabay

Moravskoslezský kraj je na uhlí závislejší mnohem více než zbytek republiky, a proto si nechal zpracovat vlastní dopadovou studii, zda se bez něj obejde. Ukázala, že to půjde. Zástupci společností Liberty Ostrava, Třineckých železáren a Veolia Energie ČR, kteří jsou největšími odběrateli uhlí v regionu, potvrdili, že zahájili kroky potřebné k tomu, aby mohli přestat využívat uhlí co nejdříve.

Státní Uhelná komise rozhodla o definitivním ukončení využívání uhlí v Česku v roce 2038. Moravskoslezský kraj usiluje o dřívější termín.

"Určitě není na co čekat a s uhlím se musíme rozloučit co nejdříve. Moravskoslezský kraj už ukázal, že je lídrem v mnoha oblastech a může být první také v odchodu od uhlí pro vytápění domácností. Ale náš kraj je specifický v tom, že mnohem větší část uhlí je spotřebovávána pro vytápění a technologické procesy průmyslových podniků, kde je náhrada uhlí hodně složitá.

Děláme to nejen kvůli životnímu prostředí, ale také proto, že to náš region posune zase o kus dál,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl a chytrý region Jakub Unucka s tím, že na základě výsledků dopadové studie se v moravskoslezském teplárenství může uhlí přestat využívat už v roce 2030, i když zatím jen pro oblast vytápění domácností. U průmyslových podniků bude cesta delší a mnohem více závislá na možnostech pomoci z EU.

„Odchod od uhlí je rozhodně složitý proces, který si vyžádá nemalé finanční prostředky. Přechod k nízkouhlíkové energetice je ovšem nevyhnutelný, a tak je nejlepší s ním začít co nejdříve. Na konkrétních řešeních pro jednotlivé lokality již pracujeme,“ vysvětil Pavel Míčka, technický ředitel společnosti Veolia Energie ČR a dodal, že společnost plánuje pro provoz svých teplárenských zdrojů cíleně využívat kombinaci zemního plynu a lokálních zdrojů v podobě reziduálních odpadů či biomasy.

Dopadová studie odchodu od energetického spalování uhlí v Moravskoslezském kraji řeší zejména způsoby, jak budou uhelné zdroje pro výrobu tepla a elektřiny nahrazeny

„Když spálíme všechny krajské odpady a biomasu, když využijeme důlní metan a další odpadní plyny, tak získáme pouze zhruba polovinu zdrojů pro výrobu tepla v domácnostech, které potřebujeme. Ukázalo se, že než dostane hlavní slovo teplo z jádra, které je dnes jedinou možností jak zajistit dostupné uhlíkově neutrální vytápění, bude nejdůležitějším zdrojem v průmyslu i v domácnostech plyn.

Dopadová studie potvrdila, že obnovitelné zdroje energie jsou sice nadmíru ekologické, ale samy o sobě pokryjí pouze zlomek všech energetických potřeb v regionu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Unucka a připomněl, že vládní Uhelná komise do svého usnesení doplnila jasnou odkládací podmínku o nutnosti dostavby malých i velkých jaderných elektráren a tepláren.

„Pro urychlení odchodu od uhlí hraje hned několik okolností. Kromě ukončení těžby v OKD - dává smysl využívat uhlí, když se u nás kraji těží, ale je nesmyslné stavět na uhlí, které bychom po utlumení OKD museli z daleka vozit - je to zhruba 100 miliard korun z Evropské unie, které jsou vyčleněny na transformaci uhelných regionů. A ty je nutné smysluplně využít hned,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka a dodal, že pro úspěšný dřívější odchod od uhlí je klíčová součinnost největších průmyslových spotřebitelů této suroviny.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP