Reklama

24. 11. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Adam Vaughan, překlad: redakce

Velká Británie má druhý nejvyšší počet úmrtí v důsledku znečištění NO2 v Evropě

Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) má pouze Itálie více úmrtí na oxid dusičitý ročně.

Spojené království je po Itálii na druhém místě v Evropě s největším počtem úmrtí ročně způsobených látkami znečišťující ovzduší. Zpráva vyšla jen několik dní poté, co soud předložil ministrům Spojeného království lhůtu pro vypracování důraznějšího plánu kvality ovzduší.

EEA uvedla, že Spojené království mělo 11,940 předčasných úmrtí v roce 2013 kvůli oxidu dusičitému (NO2), toxickému plynu, který většinou produkují vozidla s naftovým motorem a je spojen s plicními problémy. Číslo kleslo z 14,100 v roce 2012, ale stále se jedná o druhé nejhorší znečištění v Evropě.

Agentura také odhalila, že Spojené království je domovem nejhorší oblasti s NO2 v Evropě. Marylebone Road v Londýně zaznamenala vůbec nejvyšší roční průměr úrovně znečišťující látky, větší než čtyřnásobek zákonného limitu EU.

Podle aktivistů data připomněla, že Spojené království porušující limity EU pro NO2 od roku 2010, potřebuje přijmout přísnější opatření.

James Thornton, generální ředitel advokátní kanceláře ClientEarth, který přinesl soudní spor, řekl: "Dnešní zpráva EEA staví Velkou Británii do nechtěné pozice v horní části tabulky, pokud jde o předčasná úmrtí způsobená vystavením se znečištění NO2. Britská vláda by se měla za tyto údaje stydět a musí teď jednat tak, aby ochránila zdraví lidí v této ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372