1/2022

V antarktickém sněhu byly nalezeny mikroplasty

| autor: Martina Jandusova0

35987683092_5cc256540d_c.jpg
zdroj: flickr.com

Vědci poprvé našli mikroplasty v čerstvě napadlém antarktickém sněhu. Jde podle nich o znepokojivý nález.

Menší než zrnko rýže

Vědci z University of Canterbury na Novém Zélandu shromáždili vzorky z 19 míst v Antarktidě a každý z nich obsahoval drobné plastové úlomky, neboli mikroplasty, což jsou drobné kusy plastů o velikosti od 100 nanometrů až 5 milimetrů. Mikroplasty vznikají rozpadem plastových materiálů a vyskytují se dnes v půdě, vodě i vzduchu.

Výzkumníkům se podařilo nalézt v průměru 29 částic na litr rozpuštěného sněhu. Identifikovali 13 různých druhů plastů, přičemž nejběžnějším byl polyethylentereftalát (PET), který se většinou používá v lahvích na nealkoholické nápoje a oděvech. Ten byl zjištěn u 79 % vzorků.

Kde se vzal..

"Jako nejpravděpodobnější zdroj těchto vzdušných mikroplastů se jeví místní vědecké výzkumné stanice," uvádí výzkumník Alex Aves v časopise Cryosphere. "Modelování však ukazuje, že se do oblasti mohly dostat z až 6 000 km dalekého místa." Předchozí studie objevily mikroplastické znečištění v antarktickém mořském ledu a povrchové vodě, jedná se tak o první hlášený případ mikroplastů v čerstvém sněhu.

V loňskem roce publikoval prestižní vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences velkou studii, která uvedla, že mikroplasty se spirálovitě šíří po celé zeměkouli. Často jsou přenášené prachem, větrem a mořskými proudy. V roce 2020 našli vědci mikroplasty poblíž vrcholu Mount Everest. Byly také nalezeny v hlubokých oceánech.

Proč jde o znepokojivý nález

Vědci se obávají, že taková forma znečištění by mohla mít dopad na lokalitu nálezu i širší oblasti. "Na povrchu mikroplastů se mohou nacházet škodlivé látky, jako jsou těžké kovy nebo řasy," říká Laura Revellová, docentka z Canterbury University, která se podílela na výzkumu. "Mohou tak umožnit, že škodlivé druhy proniknou doodlehlých a citlivých oblastí, do nichž by se jinak nedostaly," dodává Revellová.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO