2/2025

Tripartita se zabývala dopady zavedení EU ETS2

| zdroj: Vláda0

NZ9_3664
zdroj: vlada.cz

V úterý 18. února 2025 se ve Strakově akademii uskutečnila 178. plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Zástupci tripartity se věnovali například problematice vzdělávání a školství, dopadům nového systému obchodování s emisními povolenkami nebo krokům na podporu výzkumu, vývoje a inovací.

Tripartita diskutovala také o možných dopadech zavedení nového systému obchodování s emisními povolenkami, tzv. EU ETS2. Členové vlády sociální partnery ujistili, že v rámci jednání na unijní úrovni dělají maximum pro to, aby byl návrh EU ETS2 ještě upraven a jeho spuštění odloženo tak, aby byly dopady na české firmy i domácnosti co nejmenší. Zásadní je zajistit pevnou maximální cenu povolenky tak, aby byla pro jednotlivé aktéry na trhu předvídatelná a neznamenala zásadní zdražení energií nebo pohonných hmot.

Je také třeba nastavit účinné kontrolně-cenové nástroje a zajistit efektivní využití výnosů z dražeb povolenek a příjmů Sociálního klimatického fondu na podporu zranitelných skupin. Sociální partneři si od vlády vyžádali širší analýzu možných dopadů na českou ekonomiku i občany a k tématu se vrátí na příštím plenárním zasedání tripartity, které se uskuteční 5. května.

Dalším tématem jednání byl stav implementace unijního Aktu o umělé inteligenci. Vláda v prosinci rozhodla, že gescí nad implementací AI aktu pověří místopředsedu vlády a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. Jsou připravené dílčí právní adaptace – novela zákona o policii je již v Poslanecké sněmovně, novela zákona o digitalizaci finančního trhu je ve finální fázi zpracování Ministerstvem financí. Zbývá dořešit několik bodů, například kdo by se měl stát centrálním orgánem dozoru v ČR.

Členové tripartity se zabývali rovněž podporou aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací. Vládou schválený zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí čeká na schválení Parlamentem. Jeho cílem je mimo jiné podpořit roli transferu znalostí v činnosti výzkumných organizací nebo zlepšit pracovní podmínky pro vědce a posílit bezpečnost výzkumných institucí zvýšením jejich institucionální odolnosti. Byl také spuštěn pilotní projekt pro zajištění předvídatelnosti daňových odpočtů na výzkum a vývoj a je připravena revize Metodiky M17+, která má klást větší důraz na aplikovaný výzkum a transfer v jeho různých podobách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva