1/2024

Tesla o krok blíže k další Gigafactory, v Číně získala pozemky za 140 milionů dolarů

| autor: eEnergetice.cz - Jiří Salavec0

Tesla o krok blíže k další Gigafactory, v Číně získala pozemky za 140 milionů dolarů

Americká automobilka Tesla podepsala v Šanghaji smlouvu na pozemek pro svoji Gigafactory, informovala minulý týden agentura Reuters. Díky novému závodu by se měla světová produkce automobilky zdvojnásobit. Čínský trh s elektromobily zatím roste, nicméně pekingská vláda již brzdí podporu tohoto odvětví.

Pozemek o rozloze 860 tisíc metrů čtverečních je pro automobilku důležitým krokem na cestě k výstavbě svého prvního neamerického závodu, který ji má vyjít na 2 miliardy dolarů (zhruba 45 miliard Kč). 

Přestože Tesla neuvedla částku, za kterou pozemek koupila, pozemkový úřad v Šanghaji uvedl, že v aukci pozemek prodal za 140,5 milionu dolarů (zhruba 3,1 miliardy Kč).

„Získání tohoto místa v Šanghaji je pro první Gigafactory společnosti Tesla mimo Spojené státy důležitým mezníkem pro náš budoucí pokročilý a udržitelně vyvinutý výrobní závod,“ uvedl Robin Ren, viceprezident společnosti Tesla pro celosvětový prodej.

Tesla podepsala v Šanghaji dohodu o výstavbě svého závodu v červenci tohoto roku a již o měsíc později začala s hledáním zaměstnanců pro tento závod. I přes dovozní cla na americké zboží vidí Tesla v současnosti rostoucí potenciál na čínském trhu, lokální výroba by pak měla zajistit pro zákazníky ještě atraktivnější ceny. 

Odhadovaná kapacita závodu činí 500 tisíc elektromobilů ročně, čímž by měla pomoci produkci Tesly zdvojnásobit, přičemž závod v Šanghaji by měl být postavený do dvou let.

Trh roste, státní podpora klesá

I přestože čínský automobilový trh stagnuje, elektromobilům a plug-in hybridům se daří – jejich prodeje se v září zvýšily o 54,8 procenta a za první tři čtvrtletí dosáhly zvýšení o 81,1 procenta na 721 tisíc vozidel. 

Čínská vláda podporující rozvoj čisté mobility již dle nových informací začíná utahovat otěže další podpoře s obavami nad nadbytečnou kapacitou a slepým rozvojem. Odvětví tak očekává, že nová politika bude mít dopad na menší lokální start-upy.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP