1/2024

Tak to byl ring!

| autor: Pavel Mohrmann0

Tak to byl ring!

Hned jak jsem usedl, dostal jsem papír formátu A4, který sděloval přítomným fakta: ČEZ bude pálit odpad odevšad i ze zahraničí, aby měli Pražáci v zimě pěkně teploučko. Na Mělnicku se zajisté bude umírat na respirační choroby a samozřejmě auta s odpadky udělají z katastrofální dopravní situace situaci tragickou.

Dívenka, která mi toto anonymní psaní dávala do ruky, nebyla schopna odpovědět na dotaz, kdo je autorem. Nebo spíš nechtěla.

Podmínkou výstavby ZEVO je výstavba dopravní infrastruktury. „No to je ušlechtilé! Tomu tak budeme věřit! A i kdyby nakrásně nějaké ty silnice vznikly, víte, jak budou vypadat po pár letech?“ Ozývalo se ze sálu. Nároky na novou dopravní infrastrukturu byly příspěvek od příspěvku náročnější. Kdyby to pokračovalo ještě chvilinku, mohl by oznamovatel projektu postavit ZEVO jen v případě, že v celé republice postaví zbrusu novou silniční síť.

Postupem času se z balkonu rozvinuly transparenty nabádající k recyklaci. „Nespaluj! Recykluj!“ No proč ne. Jen nevím, zda ti mladí a hezky oblečení lidé, kteří pod taktovkou Hnutí Duha transparenty rozvinuli tuší, co recyklace komunálního odpadu obnáší a jak nefunguje a kdo ví, zda někdy vůbec fungovat bude. Na dvorech stávajících ZEVO ještě v době před problémy s Čínou stály stovky tun výmětů z dotřiďování komunálního odpadu „vhodných“ k materiálovému využití. Kolik toho skončilo na skládkách se asi nedovíme, ale bude toho setsakramentsky hodně.

Ojojoj, říkal jsem si. Zdalipak ti lidé vědí, co budou dělat s odpadky po roce 2024, pokud nebudeme mít kapacity na energetické využití? Pokud se nestane něco, co by vyvolalo poptávku po vytříděných surovinách z komunálního odpadu, bude problém. Ale možná, že ne. Při pohledu na spokojený výraz výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství mám dojem, že v záloze nějaké řešení má. Skládkaři se o náš komunální odpad jistojistě postarají.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP