2/2022

Švédsko pomohlo Polsku v pokrytí poptávky po elektřině spuštěním rezervní elektrárny na topné oleje

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

Karlshamnsverket.jpg
zdroj: wikimedia.org

Švédsko v průběhu včerejšího dne spustilo elektrárnu Karlshamn na topné oleje, aby pomohlo pokrýt poptávku po elektřině v Polsku. Včera to uvedl švédský provozovatel přenosové soustavy Svenska Kraftnät (SvK).

Elektrárna Karlshamn o výkonu 662 MW provozovaná společností Uniper na jihovýchodě Švédska slouží k zajištění 562 MW výkonu zimní rezervy. Elektrárna byla spuštěna poté, co Polsko nebylo v některých hodinách schopné pokrýt vlastní poptávku a požádalo Švédsko o podporu. SvK odhadovala, že polský deficit dosáhne maximálně 1,7 GW.

"Analýza ukazuje, že během dne (6. prosince) Polsko nebude schopno zvládnout dodávky elektřiny po určité hodiny a požádalo sousední země, včetně Švédska, o podporu. Svenska Kraftnät proto jménem Polska poskytne k dispozici elektřinu z elektrárny Karlshamn," uvedla SvK.

Polsko v poslední době bylo trhem se spotovými cenami nižšími ve srovnání s okolními zeměmi, včetně České republiky. Nicméně poptávka po elektřině v Poslku v posledních dnech vzrostla a 2. prosince dosáhla nového rekordu 27,56 GW, jak vyplývá z údajů polského provozovatele přenosové soustavy PSE. Výkonová rezerva země pro 6. prosinec byla pod požadovanou minimální úrovní.

Společnost PSE plánovala využít maximální dovozní kapacitu z Německa a Švédska, zatímco na litevské lince LitPol Link o výkonu 488 MW nebyla k dispozici žádná kapacita.

Polsko také využívalo maximální přenosovou kapacitu pro import elektřiny ze Slovenska a České republiky. Vzhledem k obvykle nižším cenám elektřiny v Polsku teče elektřina běžně opačným směrem.

Dne 6. prosince v 10:00 činila polská poptávka po elektřině 25,72 GW a domácí výroba 24,84 GW, uvádí agentura Platts.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia