1/2024

SP ČR: Průmysl letos celkově roste, i když pomaleji

| autor: Tisková zpráva SP ČR0

SP ČR: Průmysl letos celkově roste, i když pomaleji
  • Tuzemská průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 0,8 % po očištění o vliv pracovních dní. V porovnání s předchozím měsícem klesla o 0,4 %.
  • O pozitivní čísla se nejedná, ale je třeba si uvědomit, že průmyslová výroba naráží na vysokou srovnávací základnu z minulého roku.
  • Nadále očekáváme, že za celý rok 2016 bude průmyslová výroba vyšší než v loňském roce.

„Říjnový výsledek průmyslové výroby nebyl pozitivní a za Svaz průmyslu a dopravy ČR bychom si přáli lepší. V kontextu výsledků letošního a loňského roku však není důvod měnit optimistická očekávání celkové průmyslové produkce za rok 2016.

Předpokládáme, že tuzemský průmysl poroste o 2-3 %, přičemž přidaná hodnota průmyslu vzroste ještě trochu rychleji. I přes pomalejší letošní růst, jehož výsledek ovlivňuje srovnání s rekordním loňským rokem, má průmysl zásadní vliv na růst české ekonomiky.

To se nezmění ani v závěru roku, žádné závratné překvapení nečekáme,“ komentoval výsledek ředitel sekce hospodářské politiky Bohuslav Čížek.

Jediným dnešním pozitivním číslem je bilance zahraničního obchodu, která skončila v přebytku 15,5 mld. Kč, a je meziročně o 0,3 mld. vyšší. Mírně meziměsíčně rostl na rozdíl od minulého měsíce export.

Analytik Svazu Václav Franče dodal, že „obchodní bilance zůstává silnou stránkou české ekonomiky. Je otázkou, jak s ní zahýbe očekávaný konec devizových intervencí České národní banky.“

Pro větší růst průmyslu je například třeba zrychlit čerpání EU fondů či vyřešit problém se stavebním zákonem. Stavebnictví, které meziročně pokleslo o 8,5 %, stále doplácí na problémy s rozjezdem nového programovacího období a s povolovacím řízením.

Je to vidět zejména na výsledku inženýrského stavitelství, které meziročně pokleslo o 20 %! Pozemní stavitelství se drží na podobné úrovni jako minulý rok.

V říjnu klesla výroba i v klíčových sektorech, jako je výroba motorových vozidel, strojů a zařízení či elektrických zařízení.

Loňský říjen průmyslová výroba vzrostla meziměsíčně o 1,5 %. Ekonomika také byla v minulém roce podpořena například dočerpáváním prostředků z minulého programovacího období či poklesem cen ropy. V tomto kontextu se jeví zpomalení meziročního růstu na 0,8 % jako logické a nijak výrazně nevybočuje z výsledků a očekávání pro letošní rok.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP