2/2023

Současný trh s uhlíkem je pravděpodobně nadhodnocený

| autor: Pavel Mohrmann0

emissions-5759535_640.jpg
zdroj: Pixabay

Ceny emisních povolenek počátkem roku vzlétly k rekordním hranicím. Od zavedení systému EU ETS v roce 2005 nikdy nebyly na takové úrovni. Důvodů je více.

Hlavním důvodem je očekávané další zvyšování tlaku opatření, která mají pomoci Evropě naplnit nově nastavený emisní cíl pro rok 2030. Svou roli sehrává i zimní období, které zvyšuje poptávku po energiích.

A v neposlední řadě je nutné uvést aktivitu spekulantů. Při současných úrokových sazbách - 0% hledají investoři příležitosti s dobrou návratností, jelikož centrální banky snižovaly úrokové sazby po celém světě, a vlády čerpaly a čerpají na trzích velkou likviditu. Na trhu s uhlíkem překonává jednoduchý "carry trade" tradiční investice.

Za zmínku stojí i to, že stále více subjektů se připravuje na to, že dodrží lhůty bez toho aniž by si vypůjčily. A ti, kteří od listopadu očekávali, že dojde ke korekci (v té době se cena začala zvyšovat s oznámením 90% účinnosti vakcíny Pfizer a s Bidenovým úspěchem), se musí rozhodnout, protože povolenky pokrývaly emise do roku 2020.

Kromě toho má nemálo subjektů, vzhledem k dlouhodobému výhledu, dlouhodobé zajišťovací strategie a při poklesu ceny nakupují, aby budoucí emise pokryly. Což cenu dále tlačí vzhůru.

Většina účastníků trhu uznává, že současný trh s uhlíkem by mohl být nadhodnocen. Korekci na trhu by potenciálně mohly vyvolat následující faktory:

  1. Restart denních aukcí koncem ledna 2021
  2. Nová vlna viru a lockdownů, a to v případě, že dojde k výskytu nových variant viru (například z Velké Británie, Brazílie a Jižní Afriky), zejména pokud se ukáže, že jsou proti nim současné vakcíny neúčinné.
  3. Dlouhodobé negativní ekonomické dopady, pokud se bude ekonomika zotavovat delší dobu.

Navzdory tomu všemu Vertis očekává, že cena uhlíku dále poroste a v nadcházejících měsících dosáhne nových rekordů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP