1/2024

Snížit množství komunálního odpadu lze mávnutím proutku

| autor: Pavel Mohrmann0

Snížit množství komunálního odpadu lze mávnutím proutku

Není nutné být prognostikem, aby se dalo predikovat, že za čas přijde řezník na buben. Brzy zjistí, že i přes to, že všechno vždy prodá, váha dovezeného masa je daleko vyšší, než váha masa, které prodal. Příležitost prostě svádí k tomu, aby si kupující přilepšil.

Podobný přincip bohužel funguje v drtivé většině obcí v České republice ve vztahu se skládkovými a svozovými společnostmi. Svozová firma zbaví důsledně obec odpadů, odveze je na svou váhu, zváží a vážní lístek přiloží k faktuře. Starosta pak na základě těchto podkladů zaplatí fakturu a je rád, že je obec bez odpadu.

%pst%

Přitom existuje nemálo obcí, které jako mávnutím proutku produkci svého komunálního odpadu snížilo až o 50 %. Starosta nemusí být kouzelník. Stačilo začít jezdit se svozovou firmou a sledovat, co sváží a pak na váze na skládce zkontrolovat kolik to váží. Výsledek se dostavil okamžitě.

Pakliže chcete začít pracovat na svém odpadovém hospodářství a vaším cílem je snížit produkci komunálního odpadu, tedy zlevnit nakládání s ním, je třeba najít odpověď na otázku: Platíme opravdu za odpad, který občané obce vyprodukují?

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP