1/2022

Seriál o plastech XXV.: Propylen

| autor: František Vörös, konzultant České technologické platformy Plasty0

petrochemical-plant-960296_640.jpg
zdroj: pixabay

Podle uznávaného blogera americké agentury ICIS Paula Hodgese je chemický průmysl nejlepším ukazatelem úrovně globální ekonomiky. Důvody jsou následující:

  • Vedle energetiky a zemědělství patří mezi největší průmyslová odvětví.
  • Produkuje značné množství výrobků, včetně plastů, které se používají ve všech zemích.
  • Většina produktů se bez chemie neobejde.

Výsledkem je, že toto odvětví bylo jedno z prvních, které byly zasaženy chaosem v dodavatelském řetězci v souvislosti pandemií Covid – 19. Kritická situace v souvislosti s letošními lockdowny v regionech Šanghaj a Peking opět pokračuje. Ruská invaze na Ukrajinu a následné sankce vůči Rusku mají dopady na raketový růst energií, zejména plynu, což má dopad na výrobní náklady. Tyto nepříznivé kombinace se promítají v Evropě do vysoké dvouciferné míry inflace, které nebyly zaznamenány 40 let. Např. marže u HDPE v Evropě se propadly z 800 USD/t v květnu 2021 na dnešních 300 USD/t. I USA jako nejméně postižená země hlásily pokles HDP v prvním čtvrtletí o 1,4 %.

Guvernér Bank of England očekává v Evropě do konce roku míru inflace o více než 10 %, menší nákupní aktivity obyvatel a záporný růst HDP. Rychlejší přechod na elektromobilitu způsobí, že v roce 2030 bude v Evropě jezdit třetina elektromobilů a jedna třetina rafinerských kapacit ropy bude muset být uzavřena. Tím se sníží i produkce fosilních surovin pro výrobu plastů, které budou muset být nahrazena produkty z chemických recyklací plastových odpadů. Není nadále únosné, aby dvě třetiny plastových odpadů byly spalovány, nebo končily na skládkách.

Takto získaný pyrolyzní olej se skládá ze tří frakcí - nafty, topného oleje a vosku - ze kterých se na klasické pyrolyzní jednotce vyrábí etylen, propylen a C4 frakce. Společnost Shell má za cíl do roku 2025 spotřebovat celosvětově 1 mil. tun plastového odpadu, ze kterého je nejdříve nutné odstranit kontaminanty, např. halogenidy a katalytické jedy. Evropský plastikářský průmysl se nachází v kritickém bodě zvratu. Ziskovost klesá s recesí, surovin ubývá, musí se bodovat velké recyklační kapacity na využití plastových odpadů.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO