1/2024

S uhlím ještě nekončíme

| autor: Martina Jandusova0

pexels-pok-rie-4523602
zdroj: pexels

Těžební společnost OKD plánuje v příštím roce vytěžit přes milion tun černého uhlí a počítá s tím, že bude těžit až do konce roku 2025. Reaguje tak na výpadky dodávek černého uhlí z východu způsobené válkou na Ukrajině. A rozhodně není v Evropě jediná.

OKD plánuje těžbu do konce roku 2025

Původně se počítalo s tím, že těžba v dole ČSM bude ukončena v letošním roce. V létě se konec těžby posunul na rok 2023, teď se počítá až s rokem 2025. Ve výsledku se tak bude těžit o tři roky déle, než se myslelo. Podmínkou pokračující těžby je úspěšné zvládnutí procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), se kterým Ostravsko-karvinské doly již začaly.

„Máme už kompletně vyprodanou veškerou produkci pro rok 2023, kdy se jedná o 1,1 milionu tun čistého uhlí. Ze zhruba 90 % máme vyprodáno i pro rok 2024 a připravujeme se na obchodní jednání o naší produkci v roce 2025. Zisk společnosti v letošním roce očekáváme kolem 6 miliard bez účetních operací souvisejících s tvorbou rezerv,“ popisuje Roman Sikora, předseda představenstva OKD.

Černouhelný důl ČSM, který se nachází ve Stonavě, je posledním místem, kde OKD těží černé uhlí a společnost je jeho jediným producentem u nás. Po roce 2025 bude důle definitivně uzavřen.

„Rozhodnutí pokračovat v těžbě do konce roku 2023, které jsme udělali letos v červenci, se ukázalo jako klíčové pro zvládnutí současné energetické krize. Cena tepla se sice od nového roku bohužel zvýší, pro více než 100 tisíc domácností v Moravskoslezském kraji poroste ale výrazně méně, než kdybychom uhlí z OKD pro výrobu tepla k dispozici neměli. Střednědobý výhled společnosti vnímám jako velmi realistický. Z mnoha důvodů jako je například technologické zázemí, stav příprav či personální kapacity totiž nedává další těžba po roce 2025 smysl,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

První po třiceti letech

Už v červenci Německo ohlásilo, že se dočasně vrací k uhelné energetice a vrací do provozu odstavené elektrárny, aby snížilo spotřebu zemního plynu. V Polsku se společně s klesajícími teplotami rozjíždí ilegální těžba uhlí. Britská vláda zase před několika dny schválila výstavbu nového uhelného dolu v severozápadním anglickém regionu Cumbria. Velká Británie tak poprvé po třiceti letech otevře nový uhelný důl.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA