1/2023

REPowerEU: Plán na rychlé snížení závislosti na ruských fosilních palivech a boj o bezpečnost

| autor: Martina Jandusova0

european-union-6405066_640.jpg
zdroj: pixabay

Ruská invaze na Ukrajinu přiměla Evropskou komisi vytvořit plán, kterým Evropa dosáhne nezávislosti na ruských palivech. Plán, který Komise zveřejnila v minulém týdnu, se zabývá úsporami energie, diverzifikací dodávek energie a urychleným zavedením energie z obnovitelných zdrojů.

18. května Evropská komise představila plán s názvem REPowerEU, který reaguje na narušení celosvětového trhu s energií způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Podle Komise je nutné evropský energetický systém transformovat kvůli tomu, aby EU přestala být závislá na ruských fosilních palivech, která Rusko využívá jako ekonomickou a politickou zbraň. „Tím, že bude Evropa jednat jako Unie, může svou závislost na ruských fosilních palivech ukončit rychleji,“ domnívá se Komise.

Dalším důvodem pro plán je řešení klimatické krize. Podle Komise zelená transformace posílí hospodářský růst, bezpečnost a opatření v oblasti klimatu, a to nejen v Evropě, ale i u partnerů EU.

Klíčovým prvkem plánu je Nástroj pro oživení a odolnost, který podporuje koordinované plánování a financování přeshraniční a vnitrostátní infrastruktury i energetických projektů a reforem. Komise navrhuje provést v příslušném nařízení změny, aby do stávajících plánů členských států mohly být začleněny specializované kapitoly REPowerEU.

Opatření z plánu REPowerEU si kladou za cíl nahradit fosilní paliva v domácnostech, průmyslu a výrobě energie. Toho chce Komise dosáhnout úsporami energie, diverzifikací dodávek energie a urychleným zaváděním energie z obnovitelných zdrojů.

Změny chování by mohly snížit poptávku po plynu a ropě o 5 %

Podle Komise jsou úspory energie tím nejrychlejším a nejlevnějším způsobem, který může vyřešit současnou energetickou krizi a snížit náklady. Navrhuje proto posílit opatření v oblasti energetické účinnosti. Mimo jiné se počítá s tím, že závazný cíl v oblasti energetické účinnosti z balíčku „Fit for 55“ se z 9 % zvýší na 13 %.

Energie, kterou nyní uspoříme, nám pomůže připravit se na možné výzvy příští zimy,“ tvrdí Komise. Společně s REPowerEU Komise zveřejnila také sdělení EU o šetření energií, které nastiňuje krátkodobé změny chování snižující poptávku po plynu a ropě o 5 %. Sdělení vybízí členské státy, aby zahájily zvláštní komunikační kampaně zaměřené na domácnosti a průmysl.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS