2/2025

Projekt na čištění toxických vod LIFEPOPWAT je v evropském finále a uchází se o váš hlas

| zdroj: TUL0

sewage-pipe-polluted-water-3465090_640
zdroj: pixabay

Staré skládky pesticidních látek jsou ekologickou zátěží odkázanou minulým režimem a jeho tlakem na používání pesticidů v zemědělství. Po celé Evropě je opravdu velkých skládek okolo 40 a nespočet menších a odhaduje se, že je v nich uloženo až 250 000 tun lindanu a dalších pesticidních látek.

Díky projektu LIFEPOPWAT, financovaného z evropského programu LIFE, tým Ústavu pro nanomateriály a pokročilé technologie TUL (CXI) ve spolupráci se zahraničními partnery vyvinul unikátní technologii čištění vod vytékajících z těchto deponií, nazvanou Wetland+. Základem nové technologie je systém založený na sérii filtračních a sorpčních polí, ve kterých je železo a přírodní látky jako rašelina nebo biouhlí. Podstatnou složkou je i uměle vytvořený mokřad. Téměř bezúdržbovou technologii v roce 2020 zavedl projektový tým pilotně na výsypce starého lomu v Hájku na Karlovarsku a o dva roky později s úspěchem také v polském Jaworznu.

„Systém reaktivních a sorpčních polí v Hájku, kde je uloženo asi 5.000 tun lindanu, se rozkládá na rozloze 0,75 hektaru a nyní čistí vodu s účinností až 97 %. V polském Jaworznu je lindanu okolo 37.000 tun a naše technologie i na této lokalitě čistí vytékající vodu téměř stoprocentně,“ říká koordinátor mezinárodního realizačního týmu projektu LIFEPOPWAT a ředitel CXI Miroslav Černík.

Dejte mu hlas. LIFEPOPWAT ve finále

Nyní se LIFEPOPWAT uchází o cenu veřejnosti v LIFE Awards 2025 pořádanou Evropskou komisí, které oceňují a vyznamenávají nejinovativnější, nejvýznamnější a nejinspirativnější projekty, které byly v uplynulém roce dokončeny. Ze 150 projektů bylo vybráno devět finalistů ve třech kategoriích: Ochrana přírody a biologická rozmanitost, Oběhové hospodářství a kvalita života, Opatření v oblasti klimatu.

„Náš LIFEPOPWAT je mezi devíti finalisty a je to vůbec poprvé, co se to českému projektu v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života podařilo,“ říká Miroslav Černík a dodává, že kdokoliv může dát projektu hlas do 3. června 2025 přes odkaz:

https://www.lifeawards.eu/project/lifepopwat

(hlasování je třístupňové: 1. hlasovat, 2. zadat emailovou adresu, 3. potvrdit své hlasování v obdrženém emailu od LIFE Awards komise)

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva
BERT CEE