2/2023

Poslanci EP podpořili pravidla pro nové genomické techniky v zemědělství

| zdroj: Cebre0

elaine-casap-qgHGDbbSNm8-unsplash
zdroj: unsplash.com

Evropský parlament vydal 7. ledna svůj postoj k návrhu Komise týkajícímu se nových genomických technik (NGT) v zemědělství.

Poslanci EP souhlasí s návrhem mít pro rostliny získané NGT dvě různé kategorie a dva soubory pravidel, přičemž ty ekvivalentní konvenčním (rostliny NGT 1) by byly vyňaty z požadavků právních předpisů o GMO. Zároveň trvají na povinném označování produktů z rostlin NGT 1 i NGT 2. Stanovisko k návrhu Komise o nových genomických technikách měnících genetický materiál organismu bylo přijato 307 hlasy (263 poslanců hlasovalo proti a 41 se zdrželo hlasování).

Poslanci také navrhli zachovat zákaz pěstování rostlin NGT v ekologické produkci a požadují pravidelné zprávy o vnímání nových technik spotřebiteli a výrobci.

„Nové genomické techniky jsou zásadní pro lepší potravinové zabezpečení Evropy a ekologičtější zemědělskou produkci. Díky novým předpisům budeme moci vyvíjet zdokonalené odrůdy rostlin s vyššími výnosy, odolnější vůči změně klimatu a s nižší spotřebou hnojiv a pesticidů. Doufám, že členské státy k nim brzy předloží svá stanoviska, tak abychom je mohli schválit ještě před evropskými volbami a dát tak zemědělcům do ruky nástroj k zelené transformaci," uvedla zpravodajka Jessica Polfjärdová.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP