2/2023

Pardubice přivítají nejlepší mladé chemiky České republiky

| autor: TZ SCHP ČR0

Pardubice přivítají nejlepší mladé chemiky České republiky

Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd základních škol a její oblastní kola probíhala od října loňského roku v deseti pořadatelských centrech: SPŠCH Pardubice, MSŠCH Praha, SPŠCH Brno, SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice, SŠLCH Olomouc, SPŠCH Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí, SPŠ Otrokovice a SUPŠ Karlovy Vary. 

Celkem se klání zúčastnilo téměř 14 000 žáků. Čtyřicet nejlepších po absolvování tří regionálních kol postoupilo do finále.

„Celostátní finále se koná v místě, kde soutěž před deseti lety vznikla a kde má chemie téměř stoletou tradici. Představuje završení spolupráce všech stupňů školství s průmyslovými podniky, které soutěž v průběhu roku podporovaly, a pro soutěžící bývá silným motivačním zážitkem,“ konstatuje Petr Kalenda, děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. 

„O nadané žáky má naše fakulta zájem, protože jim dokáže poskytnout ideální podmínky pro další růst. Velmi nás proto těší, že mnozí finalisté se k nám po maturitě vracejí a stávají se našimi studenty,“ doplňuje profesor Kalenda.

Čtyřicítku finalistů čeká nejprve test teoretických znalostí a poté zkouška laboratorních dovedností. Zadání soutěžních úloh je týmovou prací pedagogů pořádající fakulty. Součet bodových zisků z obou částí soutěže rozhodne o vítězi.

Talentovaní chemici ale nebudou jen soutěžit. „Pro finalisty i jejich učitele jsme připravili zábavně vzdělávací doprovodný program. Součástí finálového dne bude komentovaná projekce dokumentů festivalu Ekotopfilm, zaměřených na oblast udržitelného rozvoje. 

Kromě toho proběhnou také exkurze v prostorách fakulty a ukázky efektních chemických pokusů,“ přibližuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která celostátní klání organizačně zajišťuje.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční na akademické půdě za přítomnosti řady významných hostů. Díky partnerům finále se všichni soutěžící mohou těšit na hodnotné ceny. 

Ti nejlepší si odnesou notebook, chytrý telefon, tablet nebo elektronickou čtečku. Pořádající fakulta navíc věnuje prvním pěti finalistům příslib stipendia během prvního roku studia na FChT Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 000 Kč.

„Letošní ročník soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je výjimečný nejen rekordní účastí téměř 14 000 žáků, ale i zvýšeným zájmem firem a společností, podporujících klání na regionální úrovni. Velmi přínosné je také zapojení ministerstva školství jako spoluvyhlašovatele soutěže. 

Mladý chemik je v tuto chvíli nejefektivnějším způsobem propagace chemie u nastupující generace a z dlouhodobé perspektivy pomáhá řešit aktuální nedostatek středoškolsky i vysokoškolsky vzdělaných odborníků v našem oboru,“ uzavírá Ivan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky, který je vyhlašovatelem, generálním partnerem a pořadatelem celostátního finále.

Více informací na: www.mladychemikcr.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP