Reklama

21. 9. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Oběhové hospodářství musí mít ekonomický smysl

V tomto duchu se vyjádřila senátorka Jitka Seitlová na konferenci Oběhové hospodářství 2018 v Šebkově paláci v Praze.

Zavedení oběhového hospodářství ovšem podmiňuje dobrá platná legislativa. Ta ale vlivem obrovského tlaku skládkařských společností při legislativním procesu nebyla schválena. 

A je to zhruba již deset let, kdy se různí ministři různě snažili o jeho zavedení. Marně. Skládkařská lobby je mocná. "Je to zkrátka tak obrovský a lukrativní byznys, že zbývá ještě spousty peněz na PR a demagogii," podotkla poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná.

Europoslankyně hřímala i dále: "U nás se téma oběhového hospodářství drží pouze v odborných kruzích. Debata nepronikla ani do médií, natož do politických kruhů." A vzápětí přidala příklady ze zahraničí, kde je oběhové hospodářství celospolečenským tématem.

"Pro Českou republiku je hlavním tématem skládkování. Jsme v situaci, kdy skládkařské firmy a obce vesměs volí stále nejjednodušší nakládání s odpadem, a to zahrabat odpadky pod zem se všemi negativními důsledky, které to sebou přináší. V loňském roce bylo na skládkách 445 požárů," upozornila Kateřina Konečná.

Dále se zmínila o tom, že bez ohledu na to, jak dopadnou volby, bude přijetí nového zákona naprostá nutnost. Úředníci ministerstva životního prostředí odvedli výbornou práci, bohužel je nutné se obávat, že ani po volbách schvalování zákona nebude jednoduché. 

V následujícím roce přijde balíček oběhového hospodářství, bude třeba implementovat jej do zákona. Takto upravený zákon půjde znovu do legislativního procesu a to už bude téměř rok 2020. Toto je černý scénář, ale poslankyně EP Konečná zatím jiný nevidí.

"Tak dlouho čekat nemůžeme. Všichni čekají na daná pravidla, aby se všichni mohli připravit na zákaz skládkování v roce 2024. Proto apeluji na to, aby bez ohledu na to, kdo bude po volbách sedět na MŽP, byla připravena rychlá novela zákona, která bude stanovovat pravidla podněcující změny chování firem, odpadářských firem, měst a obcí. Podnět musí vést k předcházení vzniku odpadů, re-use, vytvoření kapacit pro recyklaci odpadů a kapacit pro energetické využití odpadů," řekla Kateřina ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372