Reklama

27. 5. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Obcím a městům vzrostou poplatky za vodu z podzemních zdrojů

Ministerstvo životního prostředí však deklarovaný čtyřnásobný nárůst ceny mírní tím, že navýšení bude rozprostřeno na šest let.

Návrh novely zákona má ale hodně odpůrců. Zdražení se totiž dotkne nejen firem, ale i občanů, pro které bude zdražení znamenat i několik set korun ročně navíc.

Rozdíly jsou velké

Do problematiky ceny vstupuje hned několik faktorů. Je to celkem živý pohyb cen vody povrchové, mnohdy problematický stav rozvodných sítí a fakt, že s cenou podzemní vody se už od roku 2002 nehýbe.

Plošně jsou rozdíly v odběru mnohdy markantní. V některých oblastech jsou města a obce odkázány cele na odběr podzemní vody, někde se využívá pouze povrchových vod a samozřejmě v mnoha místech republiky existuje kombinace obého.

Spotřebitel se chová tržně

Ministerstvo uvádí jako hlavní důvod ke zvýšení tohoto poplatku, vyrovnání cen za povrchové a podzemní vody. Odběratelé vody se totiž jako každý kupující chová tržně.

Pokud se hýbe s cenou povrchové vody, bude se měnit množství odběru té podzemní. Protože cena povrchové vody stoupá, portfolio odběratelů se orientuje směrem k odběru podzemní vody. Je to logické a zdravé.

Pravdou je, že odběratel podzemní vody za kubík zaplatí 2 koruny, povrchová voda stojí 6,70 Kč. Během následujících let by měla cena podzemní vody narůst na 8,- Kč.

Ministerstvo upozorňuje, že za poslední roky mohli odběratelé touto diferencí v ceně ušetřit tisíce korun.

Argumentem proti je ale fakt, že na rozdíl od vody povrchové, kde se skutečně jedná o „cenu“ za komoditu, v případě vody podzemní jde pouze o „poplatek“.

Obce sáhnou hlouběji do pokladniček

Návrh má další dopad na obce a není nepodstatný. Poplatek za odběr se nyní platí až po odběru ve výši 6000 kubíků vody. Ministerstvo chce tuto hranici snížit na číslo 3000, což by značně rozšířilo počet obcí, které budou muset poplatek hradit. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372