2/2023

Net-Zero Industry Act: Rada přijala postoj k podpoře technologií pro přechod na ekologickou ekonomiku

| zdroj: Evropská rada0

christian-lue-8Yw6tsB8tnc-unsplash
zdroj: unsplash.com

Rada dnes přijala 7. prosince postoj k návrhu nařízení, kterým se zřizuje rámec opatření pro posílení evropského ekosystému výroby produktů pro nulové čisté emise, označovanému jako „akt o průmyslu pro nulové čisté emise“.

Hlavním cílem tohoto návrhu je urychlit průmyslové zavádění kritických technologií potřebných k tomu, aby se podpořil přechod na klimatickou neutralitu, a to tím, že se síla jednotného trhu využije ke zvýšení hospodářské odolnosti a konkurenceschopnosti Evropy.

„Prostřednictvím aktu o průmyslu pro nulové čisté emise si Evropská unie klade za cíl dosáhnout v rámci ekologické transformace celosvětového vedoucího postavení a současně využít technologie budoucnosti ke zvýšení konkurenceschopnosti našeho průmyslu, vytváření kvalitních pracovních míst a posílení naší otevřené strategické autonomie," říká Jordi Hereu Boher, španělský ministr průmyslu a cestovního ruchu.

Vytvoření podmínek pro rozvoj technologií pro nulové čisté emise

V tomto aktu se navrhuje usnadnit podmínky pro investice na základě seznamu klíčových technologií tím, že se zjednoduší povolovací postupy a budou prioritizovány strategické projekty. Navrhuje se v něm rovněž usnadnit přístup produktů strategických technologií na trh, zlepšit dovednosti evropské pracovní síly v těchto perspektivních odvětvích (zejména zahájením fungování akademií průmyslu pro nulové čisté emise) a vytvořit platformu pro koordinaci činnosti EU v této oblasti. Na podporu inovací se v uvedeném aktu navrhuje vytvoření zvláštních regulačních rámců pro vývoj, testování a validaci inovativních technologií (označovaných jako tzv. „regulační pískoviště“).

Akt o průmyslu pro nulové čisté emise stanoví orientační referenční hodnotu, podle níž má být dosaženo úrovně 40 % výroby nezbytných k pokrytí potřeb EU v oblasti produktů strategických technologií, jako jsou fotovoltaické panely, větrné turbíny, baterie a tepelná čerpadla. Návrh rovněž stanoví konkrétní cíl pro zachycování a ukládání CO2 s roční injektážní kapacitou ve výši nejméně 50 milionů tun CO2, které má být dosaženo do roku 2030.

Mandát Rady

Postoj Rady podporuje hlavní cíle aktu o průmyslu pro nulové čisté emise, zavádí však několik zlepšení, jako je rozšíření oblasti působnosti a vyjasnění pravidel pro povolovací postupy, přístup na trh a zadávání veřejných zakázek, jakož i podpora dovedností, výzkumu a inovací.

Oblast působnosti a seznamy technologií

Ve srovnání s návrhem Komise se v postoji Rady rozšiřuje seznam strategických technologií pro nulové čisté emise z 8 na 10 tím, že jsou do něj zahrnuta i jaderná a udržitelná alternativní paliva. Rovněž se v postoji Rady jasně uvádí, že by tímto seznamem nemělo být dotčeno právo členských států určit si vlastní skladbu zdrojů energie ani přidělování finančních prostředků EU během období, na něž se vztahuje stávající víceletý rozpočet.

Na základě tohoto mandátu se rovněž rozšiřuje seznam nestrategických technologií pro nulové čisté emise na biotechnologická klimatická a energetická řešení, další jaderné technologie a transformativní průmyslové technologie pro energeticky náročná průmyslová odvětví. Postoj Rady navíc obsahuje přílohu s demonstrativním seznamem produktů a součástí, které se používají primárně pro výrobu technologií pro nulové čisté emise. Kromě toho se v mandátu předpokládá, že nařízení bude pravidelně hodnoceno ve vztahu ke stanoveným cílům, což otevírá prostor pro to, aby do něj byly v budoucnu zahrnuty další relevantní technologie.

Povolovací postupy

Podle postoje Rady bude možno v souvislosti se strategickými technologiemi pro nulové čisté emise využívat zjednodušených a realistických povolovacích postupů a dodatečnou podporu pro přilákání investic, přičemž budou i nadále dodržovány unijní a mezinárodní závazky. Kromě toho obecný přístup zahrnuje koncept oblastí pro urychlení zavádění technologií pro nulové čisté emise, jenž členským státům pomůže v tom, aby během povolovacích postupů týkajících se projektů určily vhodné synergie.

Kapacita pro injektáž CO2

V mandátu Rady je do působnosti ustanovení o kapacitě pro injektáž CO2 zahrnuta přeprava CO2 a související infrastruktura, čímž se rozšiřuje hodnotový řetězec pro toto odvětví. Na druhé straně jsou z povinnosti zajistit vlastní individuální příspěvek k celounijnímu cíli týkajícímu se dostupné kapacity pro injektáž CO2 vyňati malí producenti ropy a zemního plynu.

Zadávání veřejných zakázek a dražby

Obecný přístup vyjasňuje zadávací řízení s cílem zajistit bezpečné, transparentní, proveditelné a harmonizované požadavky na technologie pro nulové čisté emise, jakož i diverzifikaci dodávek strategických technologií do EU a zároveň zabezpečit dostatečnou flexibilitu pro veřejné zadavatele. Objasňuje například, za jakých podmínek mohou veřejné orgány zvolit poskytovatele, který není nejlevnějším, pokud je jeho příspěvek k environmentální udržitelnosti a odolnosti daného členského státu vyšší.

Pokud jde o dražby, návrh Rady členským státům umožňuje, aby uplatňovaly předvýběrová kritéria i kritéria pro udělení zakázky. Komise tato kritéria vymezí v prováděcím aktu a na základě posouzení fungování systému dražený objem přezkoumá.

Zlepšování dovedností

Postoj Rady sice připomíná, že vzdělávání spadá do pravomoci členských států, podporuje však obecné cíle evropských akademií průmyslu pro nulové čisté emise, které spočívají v napodobení úspěšného modelu „Evropské bateriové akademie“ při vývoji a poskytování obsahu odborné přípravy, který bude přizpůsoben potřebám uvedeného průmyslu v oblasti dovedností.

Regulační pískoviště

Obecný přístup Rady ponechává členským státům možnost, aby z vlastního podnětu zřídily tzv. regulační pískoviště. Začínající podniky by rovněž měly mít prospěch ze zvláštních opatření, která jsou plánována pro zajištění účasti malých a středních podniků v uvedených regulačních pískovištích.

Další kroky

Dnes dohodnutým obecným přístupem se formalizuje vyjednávací postoj Rady. Poskytuje předsednictví Rady mandát pro jednání s Evropským parlamentem, který přijal svůj vlastní postoj 21. listopadu 2023.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP