2/2023

Německo začne zavádět příplatky za OZE i pro některé samospotřebitele elektřiny

| autor: Solární asociace0

Německo začne zavádět příplatky za OZE i pro některé samospotřebitele elektřiny

Německý zákon o obnovitelných zdrojích energie podporuje výrobu elektřiny z OZE. Již řadu let byla tato podpora financována z příplatku, který byl uložen spotřebitelům, kteří nakupují elektřinu z rozvodné sítě (tzv. "EEG-příplatek"). Elektřina vyráběná samospotřebiteli (tj. pro vlastní spotřebu) byla od tohoto příplatku osvobozena, ovšem jen na přechodnou dobu do roku 2017.

Uvedená výjimka vytvořila umělý "boom" v oblasti vlastního zásobování, přičemž mnoho společností přecházelo k vlastní výrobě elektřiny, aby se vyhnula právě přirážce EEG. To ohrožuje finanční udržitelnost veřejné podpory obnovitelné energie a samotnou stabilitu elektrické sítě. 

Proto se rozhodlo Německo uložit EEG-přirážku také na spotřebu vlastní vyrobené elektřiny – ovšem ne v plné výši a ne pro všechny samospotřebitele.

Uložení plné EEG-přirážky bez přechodného období by mohlo ohrozit životaschopnost mnoha stávajících samospotřebitelů, kteří v dobré víře investovali významně do vlastního výrobního zařízení. Je proto stanoveno postupné uplatňování přirážky na stávající samospotřebitele, aby jim bylo umožněno přizpůsobit se novému právnímu rámci. 

Komise posoudila a schválila podle pravidel EU pro státní podporu následující osvobození a snížení příplatku za energii z OZE, které Německo použije od roku 2018 pro vlastní dodavatele v Německu:

  • pro nové samospotřebitele elektřiny z OZE (zprovoznění od srpna 2014) byla schválena osvobození a snížení EEG-příplatku pro ty instalace, které nezískávají další přímou podporu, a které přispívají k cílům německé energetické koncepce
  • noví samospotřebitelé vlastnící zařízení o nejvýše 10 kW spadají do kategorie de-minimis a výjimka není považována za státní pomoc

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP