2/2023

Německo letos dosáhne rekordní výroby elektřiny z OZE, za cílem pro 2030 ale zaostává

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

turbine-3904353_640
zdroj: pixabay

Další růst instalovaného výkonu solárních a větrných parků spolu s příhodným počasím letos Německu zřejmě zajistí rekordní výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů. I přesto by podle tamního úřadu musela být pro dosažení cíle v oblasti výroby elektřiny z OZE pro rok 2030 letošní výroba ještě vyšší.

Německo je na cestě k dosažení rekordního roku z pohledu výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích energie, která by dle predikcí tamního Úřadu pro ochranu životního prostředí (UBA) mohla dosáhnout 256 TWh. Celkově by podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny mohl letos v Německu dosáhnout 46 %, loni přitom podíl dosahoval 41 %.

Předběžná data pracovní skupiny pro statistiku obnovitelných zdrojů podle serveru Clean Energy Wire (CLEW) ukazují, že slunečné počasí a růst instalovaného výkonu pomohly k meziročnímu nárůstu výroby solárních elektráren o 23 % na 61 TWh. K růstu došlo díky větrnějšímu počasí oproti roku 2021 i v případě výroby větrných elektráren na souši a moři, a to 12 % na celkových 128 TWh.

I přestože je Německo letos na cestě k dosažení nového rekordu, je letošní odhadovaná výroba stále pod hodnotou 270 TWh, která by byla podle úřadu v souladu s cílem pro rok 2030 o hodnotě 600 TWh, kdy mají obnovitelné zdroje pokrývat na 80 % spotřeby elektřiny v Německu.

Omezování výroby opět neumožnilo využít plný potenciál

Prudký růst instalovaného výkonu solárních a zejména větrných elektráren začíná Německu v posledních letech komplikovat řízení provozu soustavy, jelikož rozvoj páteřních přenosových vedení potřebných pro přenos velkých objemů elektřiny napříč zemí za výstavbou zdrojů zaostává.

Velká část větrných elektráren je v Německu situována v severní části, zejména u mořského pobřeží, které nabízí vhodnější povětrnostní podmínky. Naopak Bavorsko na jihu země dominuje v rozvoji solárních elektráren, které během léta pomáhají zásobovat další části Německa či okolní země. Rozvoj přenosových sítí však vzhledem k dlouhým plánovacím a povolovacím procesům zaostává, což v některých případech veze k omezování výroby obnovitelných zdrojů z důvodu nedostatečné kapacity v soustavě.

V první polovině letošního roku dle dat německého síťového regulátora nemohly obnovitelné zdroje dodat do německé sítě celkem 5,4 TWh elektřiny. Zhruba 60 % z tohoto objemu připadalo na pevninské větrné elektrárny, třetina poté na větrné parky na moři. Vzhledem k nižšímu instalovanému výkonu větrných elektráren na moři byl tak podíl ztracené výroby výrazně vyšší než u jiných zdrojů.

Provozovatelé takto zasažených zdrojů jsou nicméně za nemožnost dodávat elektřinu finančně kompenzováni, přičemž podle serveru CLEW celková hodnota těchto kompenzací v roce 2021 dosáhla 800 milionů eur. Podobně musí němečtí provozovatelé přenosové soustavy vynakládat nemalé finanční prostředky na redispatching, kdy je nutné tuto chybějící výrobu v deficitní části soustavy nahradit nákladnějšími zdroji. Tato opatření Německo během loňského roku vyšla na 1,5 miliardy eur. Letos tyto náklady dále prudce rostou, kdy jen za první čtvrtletí Německo vynaložilo na redispatching již 1,4 miliardy eur.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP