2/2023

Německá solární platforma meziročně zdvojnásobila tržby, ČEZ v ní navyšuje svůj podíl

| zdroj: ČEZ0

Solární panely_2
zdroj: Pixabay

Rok po nákupu minoritního podílu v německé společnosti Zolar stojí venture kapitálový fond Skupiny ČEZ Inven Capital v čele investorů navyšujících svou finanční účast o dalších 15 milionů euro.

Zolar dokázal i přes epidemii koronaviru zdvojnásobit své roční tržby a má ambice rozšířit svou působnost nejen na území Německa, ale i expandovat do zahraničí. Získané peníze využije na posílení své unikátní platformy, která propojuje zájemce o fotovoltaiku a bateriové systémy s dodavateli a instalačními firmami.

Stávající investoři, mezi něž patří také německé fondy BayWa RE Energy Ventures a Heartcore Capital, norská Statkraft Ventures, či globální investiční firma Partech, poskytnou německé start-upové společnosti Zolar peníze na další rozvoj. Navýšení o 15 milionů euro inicioval právě venture kapitálový fond Skupiny ČEZ Inven Capital.

Celková výše investičního kola Series B zahájeného v roce 2019 tak dosáhne 25 milionů euro. Společnost Zolar dokázala za čtyři roky vybudovat úspěšnou digitální platformu, kterou při pořizování fotovoltaické elektrárny a bateriových systémů využívají tisíce zákazníků napříč Německem.

Zároveň propojuje zájemce o moderní ekologické zdroje se sítí více než 250 registrovaných instalatérských firem a živnostníků. Ani koronavirová krize stoupající počet uskutečněných prodejů příliš neovlivnila a Zolar chce naopak vzrůstající zájem domácností o vlastní výrobu a ukládání elektřiny naplno uchopit.

„Současné kolo interního financování s čerstvým kapitálem ve výši 15 milionů EUR je vyjádřením důvěry, že Zolar využije tuto příležitost na trhu k posunu společnosti na další úroveň. Již v minulém roce prokázal silnou výkonnost a věříme, že v tom bude pokračovat,“ uvedl Tomáš Pleskač, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelné zdroje a distribuce.

"Zatímco hospodářství hrozí v důsledku pandemie recese, trh s fotovoltaickými zařízeními reaguje anticyklicky růstem. Výsledkem je, že se lidem daří dosáhnout energetické nezávislosti a zároveň zvyšovat hodnotu svého majetku. To vytváří skvělé příležitosti pro Zolar, což potvrzuje i 100% růst ročních tržeb společnosti Zolar,“ uvedl Petr Míkovec, výkonný ředitel společnosti Inven Capital.

Poptávka německých domácností po fotovoltaice podle mezinárodní analytické společnosti EuPD Research loni vzrostla na 78 500 nových solárních instalací, což je meziročně o 41 % více. Zároveň čím dál více zákazníků dává přednost kombinaci fotovoltaické elektrárny s bateriovým systémem ukládání. Těch bylo loni instalováno přes 65 000, o tři čtvrtiny více oproti roku 2017. Podle odhadů německé solární asociace BSW Solar si fotovoltaiku zatím pořídilo jen něco přes 10 % z více než 15 milionů domácností obývajících samostatný dům, což představuje obrovskou příležitost na trhu.

„Nový kapitál nám umožní stát se první adresou pro ty, kdo chtějí přejít na čistou energii prostřednictvím solárních systémů, rozšířit naše aktivity i do zahraničí a etablovat se jako poskytovatel dat. Stejně jako si u nás zákazník vybírá na míru šité řešení technické řešení, můžeme jej prostřednictvím platformy propojit s konkrétním certifikovaným živnostníkem či malou firmou, kteří mu zvolenou elektrárnu nainstalují podle jeho časových možností a preferencí,“ vysvětluje Alexander Melzer, zakladatel a generální ředitel Zolar. Odpadá tak častý problém, kdy firmy dodávající solární systémy mají své techniky zahlcené objednávkami, takže zákazník musí na instalaci dlouho čekat.

Inven Capital získal v Zolar minoritní podíl loni v září, v 10milionovém investičním kole. Současná dodatečná investice ve výši 15 milionů euro je určena pouze pro stávajících pět investorů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP