2/2023

Neformální Rada pro energetiku ve Vallettě

| autor: Tisková zpráva MPO0

Neformální Rada pro energetiku ve Vallettě

Maltské předsednictví si pro ni připravilo dvě otázky, které se týkaly článku 7 a stanovení cíle v něm zakotveného, a dále problematiky poskytovaných energetických služeb se zárukou. V diskusi vystoupily všechny členské státy a kromě uvedených otázek se ve svých vystoupení zaměřily také na otázku celkového cíle pro energetickou účinnost.

Pro závazný cíl ve výši 30% se v diskusi vyjádřila asi polovina členských států. Druhá polovina se naopak přiklání k indikativnímu cíli ve výši 27%.

Během jednání o článku 7 směrnice k energetické účinnosti se prakticky všechny členské státy vyslovily pro větší flexibilitu pro plnění cíle, který je v tomto článku zakotven. Často také zaznívala potřeba větší provázanosti na ostatní cíle (v oblasti obnovitelných zdrojů a emisí skleníkových plynů) či možnost započítávání včasné snahy plnit cíle do roku 2020.

Po větší flexibilitě členské státy volaly také v souvislosti s problematikou poskytovaných energetických služeb se zárukou a jako jednu z hlavních překážek označily pravidla započítávání.

V druhé části neformální Rady byly prezentovány hlavní výzvy a příležitosti evropských ostrovů v oblasti dekarbonizace. Zástupce Evropské komise informoval, že první oficiální jednání na toto téma proběhne v září letošního roku v Řecku. Následně byla podepsána politická deklarace k čisté energii pro ostrovy EU.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP