1/2024

Náklady na likvidaci kyseliny sírové u Klíčan zřejmě zaplatí Středočeský kraj

| autor: Středočeský kraj0

Náklady na likvidaci kyseliny sírové u Klíčan zřejmě zaplatí Středočeský kraj

Radní Středočeského kraje souhlasí s tím, že by náklady na likvidaci znečištění, které bylo nutné ihned odborně provést, kraj uhradil městu Brandýs nad Labem prostřednictvím dotace z Havarijního fondu pro ochranu jakosti vod Středočeského kraje. Jde o částku přes 2,9 milionu korun.

„Náklady zatím nelze vymáhat na původci havárie, protože není znám a nepodařilo se jej odhalit ani šetřením Policie ČR,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD).

„Vynaložené náklady již město Brandýs nad Labem - Stará Boleslav zaplatilo a nyní žádá kraj o jejich úhradu z havarijního fondu,“ doplnil Miloš Petera s tím, že o dotaci bude ještě rozhodovat krajské Zastupitelstvo.

Náměstek hejtmanky zároveň upřesnil, že únik odpadní koncentrované kyseliny sírové byl odhalen celkem v šesti lokalitách na katastrálním území obcí Klíčany, Hoštice u Vodochod, Vodochody u Prahy, Drasty a Větrušice u Klecan, a to postupně v období od 2. do 10. září 2018.

První únik kyseliny byl hasičskému záchrannému sboru nahlášen 2. září v k. ú. Klíčany. Ze dvou rozbitých plastových kontejnerů tam vytekla kyselina na vozovku i na přilehlé pole.

O den později byl výskyt rozlité kyseliny sírové nebo opuštěných kontejnerů s kyselinou nahlášen v dalších čtyřech lokalitách.

Poslední místo, kde bylo zjištěno znečistění okraje silnice s pole rozlitou kyselinou (nahlášeno dne 10. září), leží v k. ú. Větrušice na jihovýchodním okraji obce.

Vzhledem k tomu, jaké představoval unik kyseliny nebezpečí, Městský úřad Brandýs nad Labem - Stará Boleslav ihned pověřil společnost DEKONTA, která je k tomu odborně způsobilá, aby znečištění sanovala.

Nezbytné práce, jejichž hodnota přesáhla 2,9 milionu korun, byly firmou dokončeny 30. října.

Ze všech lokalit bylo, alespoň podle informací poskytnutých firmou, odvezeno v rámci sanačního zásahu ke zneškodnění celkem 275,26 tuny znečistěných zemin, 7 tun odpadních vod z oplachu asfaltových komunikací, 3,72 tuny použitých absorpčních činidel, tkanin a znečistěných oděvů, 3,3 tuny znečistěných kalů a 8 tun kyselé odpadní vody.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA