2/2023

Ministr Mládek vyzdvihl Jižní Koreu jako důležitého obchodního partnera i investora v ČR

| autor: Tisková zpráva MPO0

Ministr Mládek vyzdvihl Jižní Koreu jako důležitého obchodního partnera i investora v ČR

Diskuze v rámci fóra byla rozdělena tematicky do čtyř bloků: energetická zahraniční politika a strategie, spolupráce v oblasti dopravy a infrastruktury, inovativní průmysl, věda a technologie a obchod a investice.

Se svými příspěvky vystoupili jak korejští hosté, tak i vrcholní představitelé českého politického a akademického života. Blok zaměřený na obchod a investice vedl ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek.

"Korejská republika patří k našim nejvýznamnějším mimoevropským partnerům. Je pozoruhodné, že ačkoliv se na rozdíl od mnoha dalších asijských zemí nemůžeme v případě Koreje opírat o tradici obchodních a ekonomických vztahů z období budování průmyslu v této východoasijské zemi, řadíme ji dnes mezi tři nejdůležitější partnery v Asii,“ konstatoval ve svém vystoupení ministr Jan Mládek.

Vzájemný obchodní obrat ČR a Jižní Koreje se přibližuje částce 100 miliard korun. Obchodní bilance je sice nevyrovnaná (v roce 2015 Česká republika vyvezla do Jižní Koreje zboží za přibližně 12,5 miliard korun a dovezla zboží za více než 83 miliard korun), avšak korejský import napomáhá českým firmám vyrábět produkty, se kterými se následně prosazují na vyspělých západoevropských trzích.

Z Koreje se do tuzemska importují především komponenty motorových vozidel a elektronických zařízení. Korejci mají naopak zájem o české strojírenské výrobky, jako jsou čerpadla nebo obří klikové hřídele pro námořní lodě, dále o spotřební zboží, zvláště hračky či dekorativní sklo, nebo o české pivo, chmel a slad.

Další ukazatelem dobře nastavené ekonomické spolupráce obou zemí je také vzrůstající počet korejských investorů v tuzemsku.

Dnes zde máme přibližně dva tucty korejských firem, které do České republiky přinesly téměř tři miliardy dolarů a vytvořily 12 tisíc nových pracovních míst. Od korejských firem máme pozitivní signály o jejich působení v České republice. Nedávné setkání ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka s významnými korejskými investory v Soulu potvrdilo, že i další z nich uvažují o investicích v České republice," vysvětlil ministr Mládek.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP