1/2024

Mezinárodní energetická agentura doporučuje urychlené zavírání uhelných elektráren

| autor: TZ Hnutí DUHA0

Mezinárodní energetická agentura doporučuje urychlené zavírání uhelných elektráren

To je zásadní sdělení, které právě zveřejnila Mezinárodní energetická agentury (IEA) ve své každoroční vlajkové publikaci World Energy Outlook 2018 (WEO 2018), která poskytuje hlavní ucelený zdroj informací o stavu a vývoji globální energetiky [1].

IEA zároveň upozorňuje, že nelze počítat s tím, že se nebudou stavět žádné nové fosilníacute;klad plynové), a proto vyzývá k zavírání stávajících - zejména uhelných elektráren. IEA také dlouhodobě vyzývá státy k větší podpoře obnovitelných zdrojů [2] a upozorňuje na to, že jsou čím dál levnější a ekonomicky dostupnější.

IEA je považována za konzervativní instituci. Přesto letos přišla s nebývale varovným sdělením, neboť reflektuje poslední zprávu Mezivládního panelu pro klimatickou změnu. Ta shrnula vědecké výsledky klimatologie, a popsala, co musí lidstvo udělat, aby byl zastaven růst globální teploty na relativně bezpečné úrovni.

Konzervativnost IEA a zároveň urgentnost odstavování fosilních zdrojů dokládá i to, že doporučení agentury se vztahují k udržení růstu teploty na dvou stupních a ne na bezpečnější a preferovanější hranici 1,5 stupně. Pokud bude ČR brát vážně varování IEA ohledně čerpání „uhlíkového rozpočtu”, pak musí:

- Upravit právě předloženou novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, jejímž cílem by správně mělo být ukončení pět let trvající stagnace obnovitelných zdrojů v ČR. Dosavadní přístup ministerstva průmyslu však může stagnaci naopak protáhnout [3]. Změny návrhu zákona nyní mohou předkládat další ministerstva a aktéři a poté i poslanci/kyně a senátoři/ky.

- Nevydávat výjimky z nových evropských limitů pro znečištění ovzduší z velkých uhelných elektráren a zajistit rychlé uzavření zastaralých uhelných elektráren, v roce 2030 již uhelné elektrárny - které již dnes vyrábí hlavně na vývoz - nebudeme potřebovat [4].

- Zakázat rozšíření těžby na velkolomu Bílina, na který musí pohlížet jako na nový fosilní zdroj [5].

- Zvýšit energetickou daň z uhlí a pokračovat v kotlíkových dotacích, ale bez podpory kotlů, v nichž se dá pálit uhlí, a to tak, aby na dotace dosáhly i chudé domácnosti [6].

- Podporovat rozvoj udržitelných forem dopravy, novelizovat pravidla pro nízkoemisní zóny a na úrovni měst připravit a schválit nejen nízkoemisní zóny, ale také regulační řády pro případy smogových situací.

- Zajistit vyvedení tranzitní dopravy z obydlených oblastí a také rozšířit mýtné pro kamiony na silnice všech tříd.

Čerstvá studie newyorské investiční banky Lazard, přinášející každoroční detailní srovnání nákladů na výrobu elektřiny z jednotlivých zdrojů (LCOE = levelized cost of energy), dokumentuje na porovnání ceny elektřiny z větrné (29 - 56 $/MWh), uhelné (60 - 143 $/MWh) a jaderné elektrárny (112 - 189 $/MWh) [7], jak velkou cestu už obnovitelné zdroje urazily.

Ačkoliv jde o porovnání globálních cen, vychází i v ČR jako nejlevnější zdroj právě vítr. Stejné množství elektřiny jako případně plánované bloky Temelína by tak nové větrné elektrárny dokázaly vyrobit šestkrát levněji [8].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Mezinárodní energetické agentura vyslala i do ČR jasnou zprávu, že fosilní energetika nemá žádnou budoucnost, pokud chceme zvládnou globální změnu klimatu.

Znovu také ukazuje, že naopak obnovitelné zdroje zlevňují a zlevňují. Fakticky nám vzkazuje, že i my musíme začít zavírat uhelné elektrárny, vytlačit uhlí z domácího vytápění a naopak stavět čisté domácí zdroje obnovitelné energie.

Doporučil bych paní ministryni průmyslu Martě Novákové a jejímu týmu, jet na stáž do této v zásadě konzervativní energetické instituce. Třeba by je to přimělo prosazovat českou energetiku, která má budoucnost.”

Poznámky:

[1] Tisková zpráva IEA: https://www.iea.org/newsroom/news/2018/november/world-energy-outlook-201...Shrnutí WEO 2018: https://webstore.iea.org/download/summary/190?fileName=English-WEO-2018-...Článek serveru Guardian: https://www.theguardian.com/business/2018/nov/13/world-has-no-capacity-t...

[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/mezinarodni-energeticka-agentura-dnes-o...

[3] Návrh byl v pátek 9.11. předložen do meziresortního připomínkového řízení a je dostupný na https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNB6CFJNO2
Klíčovým problémem zákona je navázání finanční podpory na plnění Národního integrovaného klimaticko-energetického plánu, který ovšem dosud nebyl zveřejněn. Pokud v něm MPO nastaví nízké cíle, ČR nebude využívat možností čistých domácích obnovitelných zdrojů a teda ani odborná doporučení IEA http://www.hnutiduha.cz/aktualne/ministryne-marta-novakova-navrhem-slabe...

[4] http://glopolis.org/wp-content/uploads/Czech-Grid-Without-Coal-By-2030_f...

[5] https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/1677/bilina-vliv-na-klima/[6] http://www.hnutiduha.cz/sites/default../imgarchiv/publikace/2018/11/ofenziva_p...[7] https://www.lazard.com/media/450773/lazards-levelized-cost-of-energy-ver...[8] http://hnutiduha.cz/sites/default../imgarchiv/publikace/2015/03/analyza_vetrne...


Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA