2/2023

Koncepce pro zavádění metody BIM v České republice

| autor: Státní správa.cz0

Koncepce pro zavádění metody BIM v České republice

Cílem Koncepce je postupné zavádění metody BIM (Building Information Modelling) do stavební praxe v České republice v letech 2018 – 2027.

"Zaváděním metody BIM se významně rozšiřuje možnost využívání moderních informačních technologií ve stavebnictví. Stavební firmy dosáhnou díky digitalizaci stavební výroby vyšší produktivity, budou inovativnější a zvýší svou konkurenceschopnost v tomto náročném odvětví," uvedl ministr Jiří Havlíček.

Informační modelování staveb, tedy český ekvivalent BIM, představuje komplexní proces vytváření a správy dat o stavbě během celého jejího životního cyklu. V rámci systému BIM vzniká digitální vícerozměrný model jednotlivých staveb, obsahující geometrické a popisné informace, který slouží jako otevřená databáze informací o stavbě.

Používání metody BIM je základní podmínkou digitalizace stavebnictví v České republice, která probíhá v rámci procesu Stavebnictví 4.0.

Předložená Koncepce pro zavádění metody BIM vznikla ve spolupráci se Státním fondem dopravní infrastruktury a Odbornou radou pro BIM. Díky aktivitě Ministerstva průmyslu a obchodu v této oblasti se Česká republika v současnosti řadí mezi přední země EU, které se snaží metodu BIM do stavební praxe na národní úrovni zavádět, aby byla zachována konkurenceschopnost českých stavebních firem na mezinárodním trhu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP