2/2023

Komise omezí záměrně přidávané mikroplasty, u některých výrobků již od října

| autor: Martina Jandusova0

46738077514_869a943b12_c
zdroj: flickr.com

Evropská komise minulý týden přijala opatření, které omezí záměrné přidávání mikroplastů do výrobků. Slibuje si od něj, že zabrání tomu, aby se do životního prostředí uvolnilo přibližně půl milionu tun mikroplastů.

Toto omezení přispívá k zelené transformaci průmyslu EU a podporuje inovativní výrobky bez mikroplastů – od kosmetických přípravků přes detergenty až po sportovní povrchy. Občané EU získají přístup k bezpečnějším a udržitelnějším výrobkům a průmysl EU – zejména malé a střední podniky – který do těchto inovativních výrobků investuje a vyvíjí je, bude konkurenceschopnější a odolnější,“ uvedl Thierry Breton, komisař pro vnitřní trh.

ECHA je doporučila omezit

Komise si stanovila, že v rámci boje proti znečištění mikroplasty se do roku 2030 musí jejich znečištění snížit o 30 %. Znamená to redukovat nejenom znečištění z plastového odpadu, ale i z náhodných a neúmyslných úniků (např. ztrát plastových pelet, degradace pneumatik nebo uvolňování z oděvů) i záměrné použití ve výrobcích.

Komise požádala Evropskou agenturu pro chemické látky (ECHA), aby posoudila riziko, které představují mikroplasty záměrně přidávané do výrobků, a vyhodnotila, zda je zapotřebí další regulační opatření. ECHA dospěla k závěru, že takové mikroplasty se nekontrolovaně uvolňují do životního prostředí, a doporučila je omezit.

Opatření zakazuje prodej mikroplastů jako takových, dále také výrobky, do kterých byly mikroplasty záměrně přidány a z nichž se mikroplasty při používání uvolňují. Podle Komise budou v řádně odůvodněných případech uplatněny výjimky a přechodná období, aby se dotčené strany mohly novým pravidlům přizpůsobit.

Na které výrobky platí

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP