Reklama

12. 10. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Klesá opravdu skládkované množství odpadů?

Údaje, které poskytují data jak MŽP, tak ČSÚ říkají, že množství odpadu mírně klesá. A to i přes to, že se příliš nehýbou údaje o výši separace a recyklace, kapacita EVO nafouknout nejde a za hranicemi náš odpad také nemizí. Jaké je tedy vysvětlení?

Napadl nás dlouho zneužívaný nástroj technického zabezpečení skládek (TZS), avšak při bližším prozkoumání dat jsme narazili na nový fenomén: N1- odpad využitelný na povrchu terénu. Na otázky k těmto zjištěním nám tentokrát odpověděl Petr Špičák, technický ředitel SUEZ Využití zdrojů a.s.

Je tedy pravda, že celkové množství ukládaných odpadů klesá?

Ne, bohužel tomu tak ve skutečnosti není. Z hlediska sledování toku odpadů (podle jednotlivých kódů ukládání) to na první pohled opravdu vypadá, že množství odpadů odstraněných na klasických skládkách klesá. 

Ale nikde již není uvedeno, že tento mírný pokles je kopírován výrazným nárůstem odpadů, které jsou bez dalšího smysluplnějšího využití ukládány do tzv. terénních úprav pod kódem N1, což je sice podle současného nastavení považováno za využitý odpad, nicméně realita je jiná. 

Množství takto evidovaných odpadů strmě stoupá. V porovnání let 2014 a 2015 je to nárůst o 3 milióny tun odpadů. A to vnímáme jako obrovský problém. Řadu z těchto lokalit bude potenciálně v budoucnu třeba řešit jako novodobé staré zátěže.

Takže tu máme nový fenomén a TZS již není problémem?

Otázku TZS bych rozdělil na část kvantitativní a kvalitativní: Částečně se problematika TZS zlepšila s nově stanoveným maximálním povoleným množstvím odpadu k tomuto využití. Nový způsob stanovení maxima TZS je logický a transparentní a dává hodnoty, které jsou přiměřené. Obavy, že tělesa skládek budou vinou této změny destabilizována, jsou neoprávněné a nepotvrdily se.

Technické zabezpečení skládek jako postup nemůžeme zcela eliminovat, skutečně potřebujeme určité množství vhodných odpadů na to, aby byla skládka jako stavební prvek zajištěná a aby byly eliminovány dopady na životní prostředí. To je a musí zůstat základním posláním ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372