1/2021

Jižní Korea schválila klimatický zákon, který ji má dovést k uhlíkové neutralitě v roce 2050

| autor: Jiří Salavec| zdroj: oenergetice.cz0

seoul-3599499_640.jpg
zdroj: pixabay

Vláda Jižní Koreji učinila další krok na cestě k dosažení uhlíkové neutrality země do roku 2050. Zákonodárci schválili klimatický zákon, který navyšuje původní závazek snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 9 procent. V návrhu státního rozpočtu na rok 2022 vyčlenila vláda na podporu opatření 12 bilionů wonů (zhruba 222 miliard Kč).

Jihokorejští zákonodárci v minulém týdnu schválili nový klimatický zákon, který zvyšuje závazný cíl redukce emisí skleníkových plynů. Země by tak nově měla dosáhnout 35% redukce ve srovnání s rokem 2018 do roku 2030. Původní plán byl nižší o 9 procentních bodů. „Zvýšení cíle na 35 % do roku 2030 ukazuje pevný závazek Jižní Koreje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050,“ uvedlo Ministerstvo životního prostředí ve svém prohlášení.

Kromě zvýšení cíle navýšila vláda také rozpočet na financování projektů pro redukci emisí CO2. V rozpočtovém plánu roku 2022, který ještě bude muset schválit Národní shromáždění, počítá vláda s investicemi ve výši 12 bilionů wonů (zhruba 222 miliard Kč). Pobídky ke snížení emisí budou zahrnovat dotace pro vodíkové a elektrické automobily a nabíjecí stanice. Zároveň vláda nabídne finanční pomoc při snižování kapacit uhelných elektráren.

Tři scénáře pro uhlíkovou neutralitu

Jihokorejská vláda v minulém týdnu představila tři scénáře k dosažení uhlíkové neutrality, které se zaměřují na snižování spotřeby uhlí a LNG pro výrobu elektřiny. „Vláda v současné době shromažďuje zpětnou vazbu od zúčastněných stran, včetně průmyslových odvětví a veřejnosti, aby v říjnu dokončila svůj plán na základě těchto tří scénářů,“ uvedl zástupce prezidentského výboru pro uhlíkovou neutralitu.

Již v minulém roce prezident země prohlásil, že Jižní Korea má ambice stát se "vodíkovou společností". Jeho vize je, že země bude vodík využívat jak pro výrobu elektřiny, tak jako palivo pro dopravu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo