2/2023

Jestli chce Čína dosáhnout uhlíkové neutrality, musí dekarbonizovat výrobu hliníku

| zdroj: weforum.org, překlad: redakce0

aluminum-g66682d483_640.jpg
zdroj: pixabay

Má-li Čína do roku 2060 splnit svůj cíl uhlíkové neutrality, musí se zaměřit na výrobu hliníku a začít využívat dekarbonizační technologie. Tím by mohla v příštích 40 letech snížit emise ze zpracování hliníku o 65 %. Výběr konkrétní technologie bude záviset na zeměpisné poloze, přístupu k obnovitelným zdrojům nebo hodnotovém řetězci.

Čína je největším výrobcem hliníku na světě, pokrývá téměř 60 % celosvětového trhu. Hliníkový průmysl ale zároveň významně přispívá k uhlíkové stopě, jelikož tvoří přibližně 5 % celkových emisí země. Výrobci hliníku v zemi proto musí přispět k cílům uhlíkové neutrality do roku 2060, které si Čína stanovila.

Uhlíková náročnost hliníku taveného v Číně je ve srovnání s jinými regiony, například Evropou, způsobena závislostí tohoto průmyslu na spalování uhlí. K výrobě hliníku se v Číně využívá více než 80 % veškeré spotřebované energie z uhlí. K vytvoření nízkouhlíkového hliníku bude ale potřeba udělat více než jenom přejít na obnovitelné zdroje. Bude nutné, aby dekarbonizační technologie řešily přímé emise ze zpracování hliníku způsobem, který bude rozšiřitelný na vyšší kapacitu a komerčně životaschopný.

Studie společnosti Accenture a Světového ekonomického fóra, která byla zveřejněna v dubnu, představila dekarbonizační technologie pro hliníkový průmysl, zmapovala, v jakém stupni vývoje se v Číně nachází a výzvy pro obchodní životaschopnost. Výrobci budou potřebovat různé technologie, vyvinuté a zaváděné v krátkodobém a střednědobém i dlouhodobém horizontu, které by dokázaly snížit emise ze zpracování o 65 % v průběhu příštích 40 let, od možností recyklace až po vývoj vodíku.

Recyklovaný hliník

Ve srovnání s primárním hliníkem má hliník recyklovaný, nebo-li sekundární, na svědomí přibližně 5 % emisí. Pokud by došlo k lepšímu sběru, třídění a využití hliníkového odpadu, snížila by se tím uhlíková stopa celého odvětví. Čína má hlavní podíl na globálním trhu se sekundárním hliníkem, který se pohybuje kolem 35 %. I když poptávka po něm je relativně nízká, 16 - 20 % dostupného materiálu, její podíl se každoročně zvyšuje.

Lze očekávat, že poptávka po sekundárním hliníku v Číně pravděpodobně poroste společně s tím, jak vláda začne uvalovat kapacitní limity na produkci primární hliníku. Výroba sekundárního hliníku již přitáhla dva přední čínské hráče ve výrobě hliníku, Hongqiao a Nanshan, čímž se vzdaluje od dominance regionálních organizací s malým podílem na trhu.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP