2/2023

Je reforma trhu s energií nutnost nebo populismus?

| zdroj: DDeM0

LMF_2023_Tomáš_Pojar.JPG
zdroj: DDeM

Odborná konference na téma energetické bezpečnosti a nastavení vhodné zdrojové základny upozornila mimo jiné na nutnost řešení vysokých cen energií pro zákazníky i nezbytnou podporu investičního prostředí v ČR.

Vrcholní představitelé největších tuzemských firem v oblasti elektroenergetiky a plynárenství v Ostravě jednali na mezinárodní konferenci Leading Minds Forum (LMF) o možnostech reformy trhu s energií. Diskuze za účasti poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara, náměstka na Ministerstvu průmyslu a obchodu Petra Třešňáka nebo předsedy Energetického regulačního úřadu Stanislava Trávníčka se týkala nejen regulace energetického trhu a větší ochrany spotřebitelů, ale také střednědobého výhledu pro tuzemskou energetiku ve spojení s nezbytnými úpravami investičního prostředí.

Česká republika řeší v oblasti energetiky jednu složitou úlohu za druhou. Krize ukázala na naši zranitelnost a na fakt, že Evropě docházejí stabilní energetické zdroje. Tlak na rychlou dekarbonizaci ve spojení s růstem cen nepříjemně dopadá na domácnosti i firmy. Diskuze byla spojena s hledáním odpovědí na otázky spojené se strategií pro udržitelnou energetiku nebo s nastavením nástrojů pro efektivní řízení energetické politiky státu,“ uvedl Michal Dolana, ředitel poradenské společnosti DDeM, která konferenci v Ostravě zorganizovala.

Odborná diskuze se soustředila především na nové výzvy v oblasti strategické energetické infrastruktury v souvislosti s přetrvávajícím válečným konfliktem na Ukrajině nebo vývoj cen elektřiny a zemního plynu v blízké budoucnosti. Parametry pro cenově dostupnou a udržitelnou energetiku byly řešeny v kontextu potřebné aktualizace Státní energetické koncepce a souvisejících dokumentů, jakým je například Národní klimaticko-energetický plán.

Samostatnými tématy bylo i nové nastavení fungování energetického trhu a možnosti jeho regulace i s ohledem na mnohdy složitá jednání s orgány Evropské komise. Na provoz a udržitelnost tuzemské zdrojové základny a energetické infrastruktury by měly mít zásadní vliv připravované legislativní změny.

Závěr jednání byl spojen s tématy dekarbonizace nebo většího využití vodíku či dalších zelených plynů v energetice, stejně tak se řešily možnosti přečerpávacích elektráren nebo malých modulárních reaktorů. Nově budované obnovitelné zdroje energie by měly přispět k energetickým úsporám a soběstačnosti.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP