2/2023

Je paradoxem, že EU někde ZEVO spolufinancuje a jinde ne

| autor: Martina Jandusova0

Manhart2.JPG
zdroj: redakce

I v letech 2021 – 2027 bude Operační program Životní prostředí spolufinancovat předkládané odpadové projekty. Jaromír Manhart ze Státního fondu životního prostředí ČR na konferenci Dny teplárenství a energetiky 2020 informoval o dosavadních výsledcích a budoucím výhledu zaměření prioritní osy se specifickým cílem podpory přechodu k oběhovému hospodářství.

Podpora výstavby ZEVO

V prvním programovém období, tzn. v letech 2007 – 2013, byla v návaznosti na evropskou hierarchii nakládání s odpady realizována celá řada odborných projektů. „Do spolufinancování z evropských fondů se bohužel nezařadila zařízení energeticky využívající odpady, která byla připravována několik let. Jde zejména o projekty v Karviné, Komořanech u Mostu a nakonec projekt, který byl realizován čistě ze soukromých zdrojů bez spolufinancování z fondů EU, což je spalovna v Chotíkově u Plzně,“ říká Jaromír Manhart.

V roce 2016 po letitých diskuzích o tom, jestli bude podpořena výstavba ZEVO v ČR nebo ne, Evropská komise definitivně rozhodla, že výstavbu ani modernizaci zařízení pro energetické využívání odpadů nebude v Česku kofinancovat. „Je paradoxní, že Komise financuje více než desítku ZEVO v Polsku, Litvě, Bulharsku, i v mimoevropských zemích na evropském kontinentě a na Balkáně,“ uvádí Manhart.

Naproti tomu rekonstrukce a budování velkých nových skládek dnes Evropská komise spolufinancuje. „Nejenom skládek nebezpečných odpadů, ale i skládek ostatních odpadů v členských státech EU i mimo EU,“ doplňuje Jaromír Manhart.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP