1/2024

Jak je to s čerpáním evropských finančních prostředků z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

| autor: MPO0

Jak je to s čerpáním evropských finančních prostředků z Operačního programu Podnikání a inovace pr

V minulém roce vyhodnotilo MPO přibližně 3 500 žádostí o podporu, schváleno bylo do konce roku 2016 přibližně 2 500 žádostí v celkové výši přesahující 19 mld. Kč. V současné době je u této skupiny žádostí s již ukončeným hodnocením vydáno právních aktů - Rozhodnutí na poskytnutí dotace -  ve výši přibližně 14 mld. Kč, a další rozhodnutí jsou průběžně vydávána.

Tyto údaje řadí jednoznačně OP PIK mezi programy s největším zájmem ze strany podnikatelské veřejnosti a s vysokým objemem předložených žádostí o podporu.

V současné době jsou hodnoceny žádosti z výzev, vyhlášených v závěru minulého roku a v lednu a únoru roku 2017. MPO zatím obdrželo projekty v celkové výši přesahující 16 mld. Kč a tyto projekty budou vyhodnoceny nejpozději do 5 měsíců od jejich předložení, tj. v rozmezí dubna až září 2017.

Výjimkou může být program Nemovitosti, kde MPO obdrželo téměř čtyřnásobek žádostí oproti alokace vyhlášené ve výzvě a hodnocení může z důvodu takto vysokého převisu trvat 6 – 7 měsíců.

V návaznosti na hodnotící procesy se zvyšuje čerpání prostředků z fondů ESI, které již dosahuje více než 750 mil. Kč a plán čerpání v rámci OP PIK na tento rok je s částkou více než 12 mld. Kč druhý nejvyšší ze všech operačních programů.

V případě OP PIK rozhodně nehrozí, vzhledem k velkému zájmu podnikatelského sektoru, riziko vrácení prostředků na konci roku 2018 do rozpočtu EU. Pokrok v realizaci OP PIK pozitivně hodnotí také Evropská komise.

Ze strany Ministerstva pro místní rozvoj – Národního orgánu pro koordinaci -  by neměly být veřejnosti poskytovány zkreslené informace, naopak očekáváme, že bude korektně plnit roli koordinátora čerpání fondů ESI v ČR.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP