1/2022

Hospodářská komora doporučuje vládě zvážit vlastní těžbu břidlicového plynu

| autor: František Vörös, konzultant České technologické platformy Plasty0

wood-tube-vehicle-shape-man-made-object-drilling-rig-708021-pxhere.com.jpg
zdroj: pxhere.com

Kromě Wikipedie lze nalézt v posledních deseti letech řadu článků o břidlicovém plynu. Prvně jmenovaný zdroj definuje břidlicový plyn jako zemní plyn nahromaděný ve formacích břidlic. Prvně se těžil již v roce 1825 v americkém státě New York.

Těžba v průmyslovém měřítku začala v USA v sedmdesátých letech minulého století. Protože břidlice se vyznačuje nízkou propustností, používá se od roku 1998 proces hydraulického štěpení (frakování) v horizontálních vrtech horniny za pomoci vody a chemikálií v množství 0,5 %. A to je právě důvodem, proč ekologové bojují proti frakování. Obávají se kontaminace podzemních vod.

V návaznosti na informaci v článku Hospodářská komora: Vláda by měla zajistit naplnění zásobníků plynu, kde je uvedeno doporučení, které jsem si dovolil uvést v nadpisu tohoto příspěvku, bych rád přidal několik poznámek.

O problematice břidlicového plynu jako zdroje pro výrobu monomerů a polymerů jsem publikoval v letech 2016 - 2018 v Technickém týdeníku několik článků. O některých pasážích z nich jsem se zmínil na tomto webu v článcích Seriál o plastech XXII.: Etylen a Seriál o plastech XXIV.: Polyetyleny.

Již v roce 2014 publikoval Sven Bugarsky Stratley v odborném periodiku CHEManager s odkazem na Energy Information Administration (EIA), že břidlicový plyn je dostupný na všech obydlených kontinentech ve velkém množství – 140 miliard tun objeveného a technicky využitelného plynu. Údaje vycházely z průzkumů, zejména na území USA a mohou tedy být podstatně vyšší. Energetický obsah břidlicového plynu je poměrně malý, významnější je jeho využití v petrochemickém průmyslu na výrobu etylenu a propylenu pro plasty. Hlavními složkami břidlicového plynu jsou metan, etan, propan a butany. Odborníci odhadují, že zásoby břidlicového plynu postačí při současné těžbě minimálně na dalších 200 let.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO