1/2022

Seriál o plastech XXII.: Etylen

| autor: František Vörös, konzultant0

48328428972_d2ae3d8a83_c.jpg
zdroj: flickr.com

Chemický průmysl je z hlediska obratu třetím nejdůležitějším průmyslovým odvětvím v globální, ale i v evropské ekonomice.

Evropa dominovala světu ještě v roce 2003 v tržbách z chemického průmyslu s 34,7 % podílem, následovalo uskupení NAFTA s 25,9 % podílem. Čína zaujímala páté místo s podílem 8,7 % před Japonskem a ostatními asijskými zeměmi. Posledně zveřejněná čísla z evropské chemické asociace CEFIC za rok 2020 ukazují převzetí dominance Čínou, druhé místo pro Evropu a třetí pro USA. Petrochemie, vč. výroby plastů se podílejí 40 % na tržbách.

etylen1.png

V Technickém týdeníku v letech 2016 - 2018 jsem publikoval rozsáhlý čtyřicetidílný seriál, nazvaný „Kam kráčí evropský plastikářský průmysl“. Dovolím si připomenout některé údaje z tohoto seriálu.

Chemický průmysl se podílí 15 % na průmyslových emisí skleníkových plynů. Výroba primárních plastů spotřebovává 4 - 5 % spotřeby ropy. Evropský chemický průmysl zvýšil v období 1990–2019 hodnotu produkce o 47 % při poklesu emisí skleníkových plynů o 54 %.

Z hlediska základních surovin pro chemickou výrobu zaznamenal chemický průmysl několik etap, počínaje využíváním biomasy, uhlí, ropy, zemního a břidlicového typu a v současné nastupuje etapa využití plastových odpadů chemickou recyklací.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO