1/2024

Helptex bude monitorovat všechny své kontejnery na textil a svážet je optimalizovanými trasami

| zdroj: TZ Sensoneo0

Helptex (3) (1).jpg
zdroj: Sensoneo

Společnost Helptex, která se věnuje sběru textilního odpadu, se po úspěšném otestování v průběhu léta 2021 rozhodla nasadit senzory Sensoneo na monitorování naplněnosti do všech svých kontejnerů. Po řešení Sensoneo společnost sáhla po negativní zkušenosti s předchozím dodavatelem, kdy se na data ze senzorů nemohla spolehnout.

Společnost Helptex vstoupila na český trh textilního odpadu v roce 2014. Textilní odpad, který vysbírá, putuje po vytřídění na recyklaci pro další využití v odvětví bytového textilu, v automobilovém průmyslu, do třetích zemí a na podporu charitativních organizací. Od svého vzniku darovala společnost Helptex charitativním organizacím 2,3 milionu korun. Ostatní finance jsou potřeba na provoz a růst spolku.

Zakladatelka společnosti, Monika Karcz, má v oblasti recyklace textilního odpadu bohaté zkušenosti – této činnosti se věnuje 24 let. Během svého působení v Anglii ocenila především rovnocennou podporu státu a regulace, které usměrňovaly působení těchto organizací v rámci podpory různých charit. Po několika letech se vrátila zpět do Česka, kde se později rozhodla investovat své finance do vybudování ekosystému na recyklaci textilního odpadu:

Charitativní dopad této služby je velkou částí tohoto spolku. Nejdříve jsme pomáhali lidem individuálně – dostávali jsme tipy na rodiny, matky samoživitelky či nemocné děti, které potřebovaly pomoc. Později jsme tento způsob pomoci přehodnotili a rozhodli se cíleně podporovat jednu organizaci, jejíž smysl a důvěryhodnost jsme měli možnost si ověřit tak trochu na vlastní kůži”, hovoří Monika Karcz. Touto organizací je Dětské krizové centrum.

Organizaci, kterou bychom chtěli dlouhodobě podporovat, jsme vybírali dlouho. Způsob, jakým pomáhají v Dětském krizovém centru, je nám velmi sympatický a ověřili jsme si, že jsou to opravdu profesionálové.” Dětské krizové centrum je nestátní nezisková organizace specializovaná na odbornou pomoc týraným, sexuálně zneužívaným či zanedbávaným dětem (syndrom CAN).

Specifika kontejnerů na textil

Až do minulého roku Helptex spravovala jen několik desítek kontejnerů. Minulý rok se jí však podařilo jejich síť výrazně rozšířit a aktuálně má pod správou několik set kontejnerů na textilní odpad, které jsou rozmístěny po celé České republice, a to i přesto, že Helptex nezískala žádné dotace z fondu OŽP. Daří se jí také díky tomu, že odkupuje a recykluje kontejnery od firem, které neustály covid. Proto jsou kontejnery Helptex typické svou barevností.

Rostoucí objem vytříděného textilu podporuje i zvyšující se důvěra lidí – na třídění textilu si jednoduše zvykli, zájem měst a obcí je také mimořádný, vzhledem k tomu, že do roku 2025 mají povinnost třídit také textil.

V kontejnerech uvítáme nositelné, nepoškozené, čisté a suché oblečení, doplňky a spárovanou obuv, vše v igelitových obalech, aby to bylo chráněno před znehodnocením a usnadnila se tak i manipulace našim řidičům.”

Více kontejnerů vytváří nové potřeby

Rostoucí infrastruktura kontejnerů klade vyšší nároky také na management jejich správy. Klíčová je v tomto případě především logistika svozu. Monitorovací senzory, které by informovaly o jejich aktuálním zaplnění, představují velkou příležitost k tomu, aby se kontejnery vyprázdňovaly včas – řidiči by tak nejezdili “naslepo” a pronajímatelé odpadových stání by se mohli spolehnout na to, že prostředí kolem kontejnerů nebude znečištěné.

Helptex s touto představou nainstalovala řešení, od kterého očekávala přesně tyto přínosy. “Realita byla – bohužel – trochu jiná. Měli jsme výrazné komplikace již s nastavením a následně i s komunikací s dodavatelem. Senzory se v mnohých případech ukázaly jako nespolehlivé a riziko představoval také únik dat.” Dodavatele řešení se Helptex tedy rozhodla vyměnit za společnost Sensoneo. Pilotní instalaci vyhodnotila jako spolehlivou a senzory postupně nainstaluje do všech kontejnerů, přičemž řešení využívá formou pronájmu. Senzory zasílají informaci o zaplnění každé dvě hodiny.

Monitorování odpadu rozhodně potřebujeme, poučili jsme se však. Tato data pro nás představují klíčové informace, na kterých následně závisí plánování svozu a celá logistika, takže se na ně musíme absolutně spolehnout.”

Kromě okamžitého přístupu k informacím o aktuálním zaplnění kontejnerů společnost Helptex plánuje využívat řešení Sensoneo také pro řízení operativy svozu a logistiky. Řešení Sensoneo Smart Route Planning automaticky generuje optimální svozové trasy podle specifik konkrétní společnosti v souvislosti s velikostí a vlastnostmi svozových aut. Optimální trasy se zasílají v požadovaném čase a formátu na zvolená zařízení – operátoři svozu standardně preferují PDF trasy zasílané na mailové adresy ráno včas před spuštěním svozu.

Další, ještě praktičtější možností je využívání navigace Driver App, vyvinuté pro specifické potřeby svozových vozidel. Tam jsou aktuální trasy k dispozici přímo v mobilní aplikaci, která řidičům následně umožňuje nechat se navigovat v reálném čase.

Svozová logistika je komplexní, a přitom klíčová úloha, která zabírá velkou část naší práce. Automatizací těchto procesů se chceme posunout na další úroveň, a ještě více tak zvýšit kvalitu naší služby,” dodala Monika Karcz.

Helptex(6).jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA