1/2022

Habeck: Rusko začalo používat dodávky plynu jako zbraň. S přerušením dodávek německému Gazpromu se vyrovnáme

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

Praha a Pražská plynárenská mají svého zástupce na zasedání Eurogasu v Bruselu

Rusko začalo používat dodávky fosilních paliv jako "zbraň", důkazem je přerušení dodávek Gazpromu Germania, bývalé dceřiné společnosti Gazpromu. Situace se sice vyhrocuje, ale ovlivněné objemy plynu lze kompenzovat. Německo by se se zastavením dodávek ruského plynu mohlo vyrovnat již v nadcházející zimě. Uvedl to německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck.

Německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck uvedl, že Rusko začalo využívat dodávky fosilních paliv, jako je ropa a plyn, jako "zbraň", ale že Německo je na tuto situaci připraveno.

"Situace se vyhrocuje takovým způsobem, že oznámení o použití energie jako zbraně se na různých místech stávají realitou," řekl Habeck na tiskové konferenci uspořádané v reakci na oznámení Ruska, že uvalí sankce na společnost Gazprom Germania, bývalou dceřinou společnost Gazpromu v Německu. Tu dočasně vyvlastnila německá vláda.

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom ve společnosti Gazprom Germania ukončil svou účast. Německo následně ustanovilo správcem firmy německého síťového regulátora (Bundesnetzagentur). Minulý týden ve středu pak ruská vláda informovala o uvalení sankcí na společnost Gazprom Germania a zhruba tři desítky jejích divizí.

Důsledkem sankcí je zastavení dodávek plynu společnosti Gazprom Germania a některým jejím divizím. Pro Německo to znamená přerušení dovozu plynu odpovídajícímu přibližně 3 % celkové roční spotřeby země. Ty by mohly být kompenzovány, řekl Habeck. Dodal, že vláda může poskytnout "finanční pomoc a další záruky" a "udělat vše pro stabilizaci" Gazpromu Germania.

Německo téměř celou svou spotřebu zemního plynu pokrývá dovozem. Z Ruska v roce 2021 pocházelo přibližně 55 % v Německu spotřebovaného plynu. Dvě třetiny plynu spotřebovávají průmysl (37 % v roce 2021) a domácnosti (31 %). Zbylá třetina připadá na podniky (13 %), výrobu elektřiny (12 % včetně KVET), dálkové vytápění (7 %) a dopravu (0,2 %). Zástupci průmyslu i německá vláda uvádějí, že zastavení dodávek plynu z Ruska by mělo pro německou ekonomiku vážné důsledky.

Stupeň "pohotovosti" prozatím vyhlášen nebyl

V současnosti zůstává nadále v oblasti plynu v platnosti fáze "včasného varování", která spočívá v důkladnějším monitorování trhu. Stupeň "pohotovosti" Německo prozatím nevyhlásilo. Ten by byl nutný pouze v případě, že by objem plynu klesl natolik, že by nebylo možné naplnit zásobníky pro nadcházející zimu.

Stupeň "pohotovosti" je druhým ze tří stupňů. Teprve ve třetím stupni "nouze" by stát přímo zasáhl do trhu s plynem, aby omezil dodávky "nechráněným zákazníkům", které představují zejména průmysloví spotřebitelé.

Habeck: Německo by se se zastavením dodávek ruského plynu mohlo vyrovnat již v nadcházející zimě

V rozhovoru pro deník WirtschaftsWoche Habeck uvedl, že Německo by se se zastavením dodávek ruského plynu mohlo vyrovnat již v nadcházející zimě. Politik strany Zelených uvedl, že občané a průmysl by mohli pomoci ukončit dodávky z Ruska snížením spotřeby.

"Pokud budeme mít na přelomu roku plné zásobníky, pokud budou dva ze čtyř plovoucích LNG terminálů, které jsme si pronajali, již připojeny k síti a pokud budeme hodně šetřit energií, budeme schopni zimu v případě přerušení dodávek ruského plynu poměrně dobře přečkat," řekl Habeck."I kdyby byly splněny všechny výše uvedené podmínky, ceny plynu by byly na konci zimy jistě velmi vysoké a zásobníky vyčerpané," dodal Habeck a upozornil, že ukončení dodávek ruského plynu by v žádném případě nebylo snadné.

Ministr dosud tvrdil, že země by mohla ukončit svou závislost na ruském plynu do roku 2024. Náhlé zastavení dodávek by však mohlo přinést recesi a ohrozit pracovní místa. To potvrzuje i ratingová agentura Fitch Ratings, podle níž by náhlé zastavení dodávek způsobilo vážné a rozsáhlé důsledky pro německou ekonomiku.

Vláda poskytne finanční záruky potřebné pro nákup plynu

Habeck uvedl, že vláda podpoří sankcionované společnosti při obstarávání ztracených dodávek plynu. Dceřiné společnosti Gazprom Germania přišly kvůli ruským krokům o dlouhodobé smlouvy na dodávky za nižší ceny, než je aktuálně možné obstarat na trhu. "Aby tyto ceny mohly být zaplaceny, jsou zapotřebí finanční záruky, které poskytneme," řekl Habeck.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO