2/2023

Francouzské pobřeží zamořují plastové pelety

| autor: Martina Jandusova0

24895585669_666c011f30_c
zdroj: flickr.com

Francouzská vláda začala podnikat kroky k vypátrání zdroje malých plastových kuliček, které se začaly vyplavovat na pobřeží Atlantiku.

Znečištění lze jen těžko odstranit

V posledním roce se na plážích od Bretaně až po oblasti ve Španělsku začaly objevovat bílé pelety o velikosti zrnka rýže. V prosinci byly nalezeny v bretaňském Finistère, poté Sables d'Olonne a naposledy v Pornic.

Korálky, kterým se přezdívá „slzy mořských panen“, jsou menší než 1,5 mm. Oficiálně se nazývají průmyslové plastové granule (IPG). Ty se vyrábí z různých polymerů buď v přírodní barvě, nebo v různých barevných kombinacích. Plastové granule slouží k výrobě plastových výrobků.

Kvůli jejich malé velikosti je velmi obtížné znečištěné pláže uklidit. O víkendu se na severozápadním pobřeží Francie snažili desítky dobrovolníků tento odpad odstranit. V oblasti Pornic v departementu Loire-Atlantique prosévali písek z pláží se snahou plastové peletky vyseparovat. Navzdory úsilí je nutné si připustit, že je o beznadějný úkol.

„Pelety jsou tak malé, že s nimi nelze nic moc dělat. Můžeme zkusit pobřeží vyčistit ručně, ale je to jen kapka v moři,“ říká Jean-François Grandsart ze skupiny Surfrider Foundation Europe, která úklidovou akci zorganizovala.na našich talířích. Surfrider usuzuje, že každý rok se v EU ztratí asi 160 000 tun tohoto materiálu, celosvětově se jedná o 230 000 tun.

Pachatel neznámý

Odkud plastové pelety pochází nikdo přesně neví. Úřady sice testují nalezené vzorky, ale výsledky ještě nebyly zveřejněny. Nevládní organizace a ekologové se domnívají se, že by mohly pocházet z přepravních kontejnerů, které se ztratily v Atlantském oceánu a z nichž se pelety vysypaly do vody.

Starosta Pornic, Jean-Michel Brard, společně se dvěma dalšími politiky z této oblasti, podal trestní oznámení, které bylo zahájeno proti neznámým osobám. Podle úřadů není totiž možné identifikovat původce plastových pelet. Christophe Béchu, ministr pro ekologickou transformaci, uvedl, že pelety jsou „environmentální noční můrou“ a že právní kroky podnikne také vláda.

Podle skupiny Surfrider Foundation musí průmysl přijmout opatření a odpovědnost za znečištění plastovými peletami. Francouzské zákony výrobcům předepisují, že musí přijmout opatření, aby zabránili úniku pelet do přírody. Ty ale neplatí mimo zemi. Nevládní organizace požadují přijetí přísnějších evropských předpisů, které by znečištění zastavily. Následné čistění zamořených oblastí je prakticky nemožné, proto je podle nich klíčová prevence.

EU-ERDF-logo.jpg
logo_wasten.max-300x200.png
Logo-MPO.width-700.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP