1/2021

Flexibilita je v letošním roce energetické téma číslo jedna, říká Stanislav Chvála

| zdroj: Share Your Energy0

S.Chvala_1_by Salim Issa.jpg
zdroj: Salim Issa

Třetí ročník konference Share Your Energy se letos věnuje tématu agregace flexibility. Stanislav Chvála, CEO společnosti Nano Energies, která konferenci pořádá, v rozhovoru vysvětluje, co agregace flexibility znamená, proč letos flexibilita vládne československé energetice a jak se na ní dá vydělat.

Jedním z hlavních témat konference Share Your Energy bude agregace elektřiny. Co to znamená a co konkrétního si pod tím představit?

Na trhu je spoustu menších i větších firem, které například vyrábí, nebo skladují produkty. Ke svému provozu potřebují energii. V různých časech ji ale potřebují různé množství. Agregátoři flexibility jsou schopni jim pomoct ovlivnit aktuální spotřebu, nebo naopak výrobu elektřiny. Tomuto potenciálu říkáme flexibilita. Agregátoři umožní firmám poslat tuto flexibilitu zpátky do sítě, zpeněžit ji. Bez nich by to nebylo možné - jsou spojovacím článkem mezi firmou a provozovatelem přenosové soustavy. A jejich role je důležitá ještě v jedné věci. Otevírají cestu, jak být jako země méně závislý na flexibilitě, která dosud poskytovaly velké uhelné elektrárny.

Flexibilita je energetické téma tohoto roku číslo jedna. Je to vlastně ideální produkt, který vede k vyšší udržitelnosti energetiky bez dotací a pomáhá posouvat československou energetiku směrem k větší digitalizaci, o které se léta mluví.

Představte si, že jsem majitelem velké chladírny, o energetiku se příliš nezajímám, ale zaujal mě nadpis „konference pro všechny, kteří chtějí vydělávat, když využívají energii.” Dáte mi na Share Your Energy vodítka, jak na to?

Ano, určitě dáme - a nebude jich málo. Na konferenci vystoupí čeští i zahraniční řečníci, kteří mají s agregací flexibility praktické zkušenosti. Branislav Klocok nastíní, jak funguje flexibilita ve strojírenském průmyslu. Tomáš Pastrňák vysvětlí, jak souvisí flexibilita s bateriovými úložišti a jak by mělo vypadat jejich optimální využití. A jsem moc rád, že naše pozvání přijal i Rob Sherwood ze společnosti Shell, který se bude věnovat tématu obchodování s flexibilitou v Evropě.

Pokud máte zájem se do poskytování flexibility co nejrychleji zapojit, nejlepší je kontaktovat přímo někoho, kdo tomu skutečně rozumí. V Nano Energies pro tuto oblast máme v divizi Digital Energy Services celý tým expertů a rádi se vám budeme věnovat.

Nabízíte možnost se konference zúčastnit osobně? A pokud ne, bude příležitost pro networking, nebo položení doplňujících otázek speakerům?

Konferenci budeme streamovat přímo ze sídla Nano Energies a většina speakerů vystoupí živě, osobně. Připojit se můžete z domova, z kavárny, nebo třeba ze zahrady - odkud budete chtít. Po registraci, která je zdarma, vám pošleme odkaz. A samozřejmě počítáme i s prostorem pro otázky a diskuzi.

Kdybyste měl zmínit jednoho řečníka, na jehož vystoupení jste zvědavý nejvíc - kdo to bude a proč?

Těším se na každého z nich, každý má odlišné zkušenosti a bude mluvit o trochu jiném tématu. Máme tam bloky, kde budou speakeři sdílet své praktické zkušenosti z Česka, Slovenska i západní Evropy. Bavit se budeme i o podmínkách, které musí firma splnit, aby mohla svou flexibilitu začít poskytovat. Nebo o tom, jak tyto modely fungují v zemích, kde není agregace flexibility novinkou.

Jaké jsou zkušenosti Nano Energies s agregací flexibility?

Flexibilita je velmi komplexní téma. Hlavně z důvodu vysoké sofistikovanosti softwaru, je potřeba komplexní analytiky. V Nano Energies se této oblasti věnuje celá divize - Digital Energy Services. Od června se chystáme spustit naše služby.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo