1/2023

Evropští odpadáři mají obavu, aby EK nedávala přednost primární výrobě na úkor recyklace

| autor: Martina Jandusova0

26742152976_2beb6b5ba1_c.jpg
zdroj: flickr.com

Když v prosinci Evropská komise přijala nové pokyny ke státní podpoře v oblasti klimatu, ochrany životního prostředí a energetiky, neobešlo se to bez připomínek. Například Evropská federace pro nakládání s odpady je „velmi znepokojena“ jednou částí nových pokynů týkajících se recyklace.

"Pokud chceme dosáhnout oběhového hospodářství, odvětví recyklace by nemělo být znevýhodňováno v porovnání s výrobním odvětvím, které nakládá s primárními surovinami," tvrdí FEAD, obchodní sdružení zastupující evropský průmysl nakládání se zdroji a odpady. Reaguje tím na novou evropskou legislativu. Evropská komise 21. prosince schválila nové pokyny pro státní podporu v oblasti klimatu, ochrany životního prostředí a energetiky, které budou formálně přijaty v lednu 2022 a ihned poté uplatňovány.

Sektor recyklace není zahrnut

Transformace ekonomiky Evropské unie v souladu s Evropskou zelenou dohodou je částečně financována z poplatků za spotřebu elektřiny. Podle těchto pokynů mohou členské státy EU snížit odvody za elektřinu společnostem působícím v odvětvích, která jsou „obzvláště vystavena mezinárodnímu obchodu“ a „při vytváření hodnot se významně spoléhají na elektřinu“. Ve schválených pokynech ale není zahrnut sektor recyklace.

"Nové pokyny posílí vše, co děláme pro dekarbonizaci naší společnosti. Usnadní mimo jiné investice členských států, včetně investic do obnovitelných zdrojů, s cílem urychlit plnění naší Zelené dohody nákladově efektivním způsobem. Jedná se o významný krok směrem k tomu, aby naše pravidla státní podpory zcela plnila svou úlohu při podpoře Zelené dohody pro Evropu,“ uvedla výkonná místopředsedkyně Komise odpovědná za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová.

Evropská komise chce členským státům pomoci dosáhnout evropských cílů v oblasti energetiky a klimatu s nejnižšími možnými náklady pro daňové poplatníky a bez zbytečného narušení hospodářské soutěže na jednotném trhu. Nová pravidla by měla podpořit projekty v oblasti životního prostředí, včetně ochrany klimatu a výroby zelené energie s cílem celoplošné a flexibilní dekarbonizace hospodářství.

Chceme rovné podmínky, říkají odpadáři

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS