2/2023

EPC projekty brzdí výběrová řízení, kde hlavním kritériem je cena

| autor: Pavel Mohrmann0

business-1850173_640.jpg
zdroj: pixabay

Aktuální situace na českém trhu EPC projektů není v evropském měřítku vůbec špatná, což dokazuje velké množství realizovaných projektů za posledních 25 let.

250 velice kvalitních EPC projektů s garantovanou úsporou 4,1 mld. Kč, které se podařilo za více než 25 let v ČR zrealizovat, to dokazuje. „Nějaké rezervy však stále spatřujeme,“ říká Martin Nádeníček, předseda představenstva společnosti Amper Savings, a.s.

Jde zejména o stále přetrvávající dodavatelský systém u energetických projektů, tedy výběr dodavatele modernizovaných technologií soutěžený na nejnižší cenu bez jakýchkoliv záruk nad rámec zákona.

Klient tak sice vysoutěží nejnižší cenu, ovšem v drtivé většině případů nezíská nejvyšší možnou úsporu svých nákladů v průběhu celého životního cyklu realizovaného projektu, jelikož dodavatel není jakkoliv motivován pro správnou volbu instalovaných technologií a jejich životností, následném nastavení provozních režimů a dlouhodobé aktivní optimalizaci energetického hospodářství klienta, což jsou hlavní přínosy řešení modernizace metodou EPC,“ vysvětluje Martin Nádeníček.

V předchozích letech nebyl metodika EPC příliš kompatibilní s dotačními tituly, což výše uvedenému dodavatelskému systému nahrávalo. „V současné době však jsou již tyto bariéry odstraněny, a tak věříme, že se nám podaří přesvědčit potenciální klienty uvažující o využití některého z operačních programů o přínosu garantovaných energetických služeb,“ přeje si Martin Nádeníček.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP